Barack Obama nadává Trumpovi: Falešné video dokazuje nebezpečnost Fake news
Americký herec Jordan Peele spolu se CEO společnosti BuzzFeed, Jonahem Perettim, se rozhodli upozornit na problematiku falešných zpráv v kombinaci s nejnovějšími počítačovými metodami a strojovým učením a společně za pomoci těchto nástrojů vyprodukovali falešný projev Baracka Obamy.
Falešný americký ex-prezident ve videu s virálním potenciálem promlouvá k divákovi právě na téma, že se nacházíme v době, kdy nepřátelé státu mohou napodobit jakoukoliv významnou osobnost, vzhledem, hlasovým projevem i gestikulací. Až děsivě věrohodný Barack Obama ve videu rovněž nazve Donaldu Trumpa úplným deb*lem a dá za pravdu činům padouchovi z filmu Black Panther (tedy označí antirasistický terorismus za správný).
Na videu byla využita pouze kombinace tzv. faceswapping nástroje FakeApp spolu s Adobe After Effects. Z výsledků je tedy patrné, že i uživatelsky dostupné nástroje dokáží markantně usnadnit tvorbu až nebezpečně věrohodných falešných videí.
Jedna z prvních afér okolo Fake News a výměně obličejů odstartovala nedávno na Redditu, kdy byl FakeApp použit k vytvoření falešných nahých fotek s obličeji celebrit. Ačkoliv software schopný docílit takových výsledků existoval již dříve, s příchodem AI a strojového učení se celý proces výrazně zjednodušuje, a tak tvorba falešných zpráv je snazší než kdy dříve.
Princip fungování technologie pro přenos mimiky na obličej z video záznamu
Společně s těmito nástroji jsou naštěstí ve vývoji i pomůcky k odhalování takových padělků. Prozatím však zůstává nejlepším způsobem zdravá mediální gramotnost. V momentě, kdy vidíte znepokojující video, je vždy dobré se snažit dopátrat, z jakého zdroje pochází, a informace si neustále ověřovat.
Při využití této technologie by síla dezinformačních webů a zpráv nebrala konce. Představte si situaci, kdy např. prezident onemocní nebo skoná a přesto díky technologii může nadále podávat pravidelné projevy. Kde jsou pak hranice?