Bontonfilm drtí malá kina, bez podpory nepřežijí
Kinoprůmysl se mění. Jednosálová kina na venkově si na sebe již často nejsou schopná vydělat a pomalu zanikají. Na vině jsou v mnoha případech distributoři, jejichž šibeniční podmínky nejsou schopná kina v maloměstském prostředí splňovat. Problémy například způsobuje pevně nastavená minimální cena lístků, kterou dostanou kina naordinovaná od distributorů. To je požadavek, který nebere ohled na rozdílné finanční možnosti návštěvníků multiplexů a malých vesnických kin, jejichž pokladna pak přichází o potenciální vyšší počet návštěvníků za nižší cenu.
Největší distributoři v česku Falcon a Bontonfilm dosud dostávají z projekce tzv. Procentní půjčovné. Vezměte si třeba film Nevědomí s Tomem Cruisem a projekci z letošního dubna. Lístky stojí 100 korun, přijde 20 lidí. Kino na nich vydělá 2 000, zaplatí poplatky organizacím, jako je OSA zhruba ve výši 35 korun. Ze zbytku jde vždy 50 % distributorům (v tomto případě Cinemart), tedy zhruba 982 Kč + přidejte DPH cca 206 korun. Moc nezbylo, že? Ale to ještě započítejte energie a mzdy a proděláváte v tomto konkrétním a pravdivém případě 1 037 korun. Když nepočítáme vyložené maloměstské "megahity" jako Babovřesky (které jsou schopné vydělat i 16 000 za projekci), neustále se prohlubuje měsíční prodělek. Na konci čtvrtletí pak můžete skončit s prodělkem klidně i 20 000 korun. Nad vodou vás tak drží obec svými dotacemi, bez ní byste skončili.
Bontonfilm ale tuto středu připravil malým kinům další studenou sprchu jménem Minimální garantované půjčovné. Pokud 50 % z tržeb za lístky nepřesáhne hranici minimálního půjčovného stanovenou na 2 000 korun (u některých filmů i 2 500 korun), zaplatí pokladna toto minimální půjčovné. Pokud vám tedy na snímek za zbytečně přemršťenou cenu 120 korun přijde 5 lidí, jste v mínusu už během úvodních titulků. Co na tom, že jste investovali milióny do digitalizovaných kin.
Bontonfilm argumentuje slovy, že se jim jednosálová kina v aktuální situaci Procentního půjčovného nevyplácí. Prý je na jejich uvážení, které filmy budou nyní pouštět do projekce a které se jim nevyplatí pouštět vůbec. Asociace provozovatelů kin podle názorů některých provozovatelů těžko něco změní, Bontonfilm prý přežije i bez malých kin. Těm nezbyde nic jiného, než se obrátit na své obce a vyžádat si od nich dotace na provoz. Mnozí to již učinili a záleží pak na obcích, do jaké míry jsou schopné kino sponzorovat.
V současné době probíhá bouřlivá diskuze provozovatelů ohledně budoucnosti a plánů. Padají názory hromadně bojkotovat Bontonfilm a vyžádat si alespoň snížení paušálu půjčovného. Situace z našeho pohledu však vypadá zatím jasně - nátlaku ze strany distributorů se budou muset podvolit a zažádat o pomoc obce, jinak nepřežijí zimu.