Budou technologicky pokročilí roboti naše spása nebo naopak zkáza?
Téměř dva tisíce Britů se zúčastnilo průzkumu, ve kterém se zjišťovalo, jaký je jejich názor na budoucí technologický rozvoj společnosti. Více než třetina dotázaných je přesvědčena o tom, že do budoucna budou hrát v evoluci lidstva hlavní roli vysoce technologicky pokročilí roboti, kteří budou daleko inteligentnější než lidé. Právě od lidí převezmou nadvládu nad veškerými klíčovými funkcemi a de facto se tak stanou neomezenými vládci světa. Obdobný počet Britů soudí, že díky komputerizaci a robotům přijdou v budoucnosti o zaměstnání. V TOP 3 se objevily u dotázaných jako nejvíce ohrožena tato pracovní místa: zaměstnání v armádě (45 %), dále zaměstnání jako manipulační dělník (33 %) a zaměstnání jako astronaut (33 %).
Mohlo by vás zajímat: Berou počítače lidem práci? V USA je v ohrožení až 47 % pracovních míst
Kolem 35 % dotázaných se obává toho, že bezpilotní letouny (drony) budou jednoho dne nasazeny i proti civilnímu obyvatelstvu. A 45 % dotázaných je toho názoru, že Británie bude muset během příštích 10 let výrazně rozšířit svou armádu o různé typy robotů.
Jen 10 % dotázaných si myslí, že by se mohli dožít dne, kdy budou v ulicích Británie hlídkovat kyborgové ve stylu Robocopa nebo Androidí policisté. Britové jsou velmi konzervativní v otázce řízení autopilotem, jen 29 % dotázaných Britů by uvítalo, kdyby si mohlo pořídit auto, které řídí samo.
Co se týče intimností, tak 17 % dotázaných by rádo v budoucnosti vyzkoušelo mít s robotem sex. Zhruba 4 % si myslí, že roboti by mohli v budoucnosti začít nahrazovat nejstarší řemeslo světa (tedy prostitutky). Pro 14 % dotázaných je představa sexuálního ukájení s robotem něco nestoudného a mělo by se tomu zamezit.
Zajímavé je, že čtvrtina všech dotázaných je přesvědčena o tom, že roboti v budoucnosti budou schopni cítit lidské emoce. Celkem 20 % uvedlo, že by si přálo robota jako "domácího mazlíčka". A dokonce 11 % uvedlo, že by si rádo pořídilo robota dítě, takového jako byl David ve filmu A.l. Umělá Inteligence.
A co na to Martin Smith, profesor robotiky na univerzitě Middlesex? (Mimo jiné je vedoucím týmu, který provedl průzkum mezi Brity.) Martin Smith je přesvědčen o tom, že všechno co je užitečné v sobě obsahuje potenciál i pro to, aby bylo zneužito. Takže samozřejmě existují i nebezpečí spojená s vysoce technologicky pokročilými roboty. Pokud se jednou stanou roboti inteligentnějšími než my, tak pokud budeme mít štěstí, budou se k nám chovat tak, jako bychom byli jejich domácí mazlíčci. Pokud budeme mít smůlu, budou s námi zacházet tak, jako my nyní při chovu s kuřaty, prasaty a krávami.
Profesor Smith dále míní, že roboti v budoucnosti získají emoční inteligenci. Nebo lépe řečeno, sice nebudou moci cítit, ale budou moci prokázat simulované (hrané) emoce, tak jako to vídáme u některých herců na filmovém plátně. Na robotické dítě, jakým byl David z A.I. Umělá Inteligence můžeme v příštích 50 letech podle slov profesora robotiky rovnou zapomenout. Takový vývoj by stál víc, než si může naprostá většina firem dovolit.