HARKEN: Chytrý bezpečnostní pás může zachránit životy ospalých řidičů
Na trhu se to hemží různými druhy nositelných zařízení, jejichž primárním cílem je především zábava nebo zjednodušení každodenní práce. Pouze pár moderních technických vychytávek se zajímá o naše bezpečí. Nový prototyp bezpečnostního systému upozorní řidiče ve chvíli, kdy se zvyšuje riziko jeho usnutí za volantem.
Vědci z Institutu Biomechaniky ve španělské Valencii vytvořili speciální senzory, které zajišťují nepřetržité monitorování srdečního tepu a dýchání člověka. Sledování životních funkcí ve spojitosti s vibracemi a pohyby uživatele probíhá prostřednictvím inteligentních materiálů umístěných na sedadle a v bezpečnostním pásu řidiče.
Senzory se jmenují HARKEN, což je zkratka odvozená z anglických slov Heart and Respiration In-Car Embedded Non-Intrusive Sensors. Jakmile senzory zpozorují, že člověk za volantem usíná, aktivuje se alarm, který řidiče probudí předtím, než by mohl ztratit kontrolu nad vozidlem. "Když se člověk dostává do stavu únavy nebo ospalosti, projeví se tyto změny také v dýchání a srdeční frekvenci. Harken dokáže tyto proměnné sledovat," řekl Jose Solaz, ředitel institutu.
Každý rok dojde na silnicích přibližně k 1,5 milionu dopravních nehod, z nichž zhruba 30 % souvisí s únavou. Tato statistika se týká států Evropské unie, která celý projekt financuje. Projekt se má brzy dostat do testování v běžném provozu.
Každopádně se jedná o zajímavý a užitečný systém. Vylepšený bezpečnostní pás by se dal použít do všech druhů vozidel, která nejsou vybavena jinými varovnými bezpečnostními systémy. Určitě by našel uplatnění i pro nemocné jedince trpící například chronickým onemocněním srdce. Sice to není až tak reálné, ale pásem bych vybavila i piloty dopravních letadel. Bezpečnost pasažérů by se aspoň v tomto ohledu trochu zvýšila, když už je v dnešní době riskantní do letadla vůbec nastoupit. K tomu se váže otázka: "Jak se může letadlo se stovkami cestujících úplně ztratit?"