CDR.cz - Vybráno z IT

Diskuse k Čína chce postavit vesmírnou loď jako ze známé „bondovky“. Bude mít přes 1 km

Chtít můžou, ale zaplatit musí. Takový projekt bude mít neskutečné náklady a doba blahobytu v Číně končí. Dluhy se kupí, ekonomika zpomalila, realitní bublina obřích, dosud nevídaných rozměrů je na prasknutí, ochota mladých makat 6x16 hodin týdně je na nule, očekávání stárnoucí generace v oblasti sociálního zajištění stoupá a demografická křivka ukazuje hrozící krizi v budoucích desetiletích. Tady není moc prostor na scifi.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Co takhle si zamést na vlastním dvorku? Čína může ztratit 500 milionů lidí kvůli demografické krizi a stejně bude nad optimem. Makat 6x16 hodin denně už není potřeba, mají levné energie a jsou první v robotizaci. Příště svoje "skvělé" analytické myšlení zaměř na svojí zemi a kontinent, pak ti možná hodně věcí dojde a nic nenapíšeš.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak záleží na tom, který propagandě věříš že :) zkus třeba https://youtu.be/mqA5NODRnQI

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nevím jak ostatmí a já věřím tomu co vidím, jak postupně válcují veškerý průmysl. Naposledy elektroauta...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

První v robotizaci čeho? Že se pokoušejí u umělou inteligenci a jsou dál, než DARPA apod.? To těžko.
Pokud jde o automatizaci ve výrobnách, tak opět, velký špatný, pořád spousta firem spoléhá na lidi, kde je obrovská chybovost.
Pokud jde o EV, tak bych také nebyl tak optimistický. Budou levnější než EU šméčka, ale pořád jsou šíleně daleko za Teslou, navíc po skončení dotací je to tam s prodejem EV prý docela nedobré. Proto se asi hrnou do EU.
Něco jsem nedávno o Číně sepsal:
https://www.abclinuxu.cz/blog/Max_Devaine/2023/9/blizi-se-velka-cinska-k...

Samo, že apokolyptické věci se neblíží, je to jen poukaz na to, že né vše je tak růžové, jak Čína prezentuje. Důvěra některých v Čínu je podle mě značně přehnaná.
Zdar Max

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Šíleně daleko za teslou?? To jako v čem přesně? Podle mne ji ve většině parametrů naopak dotahují a to za nižší ceny. V množství vyroberných kusů jsou už dávno před ní.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Cituji: "Těžké je ale odhadnout správný počet otáček, protože příliš rychlé otáčení celé konstrukce může vyvolat i nevolnosti u posádky."
Může mi někdo vysvětlit, proč by to mělo vyvolávat nevolnost? Když z soustavy vypustím statickou složku aby mi při půl obrátce tahala tam a při druhé z5 není důvod aby mi bilo blbě.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Protože se mění osa působení gravitace a vnitřní ucho to pozná (metodu jak jednoduše poznat jestli jste na rotující vesmírné stanici nebo na Zemi když jste zavřený v uzavřené místnosti znáte ne? Roztočíte na vodorovné ploše minci. Když spadne jste na stanici, když se bude točit jste na planetě)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Právě že na stanici na tebe působí pouze odstředivá síla která je konstatní protože se stanice točí konstantní rychlostí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale vadí, když na nohy působí jiná síla, než na hlavu. Proto musí být poloměr "dostatečně velký", aby to moc nevadilo. Je ale blbost simulovat 1g. To nevydrží materiály. Stačí i 1/6g jako na měsíci.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Kvůli materiálům a většině strojůse to nedělá těm je gravitace fuk dělá se to kvůli živým tvorům tj. lidem.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

To je zase zavádějící název "Bude mít přes 1 km". Přitom by měl znít jako "údajně by prý měla mít 1 km".
Falcon Heavy dokáže vynést 64 tun nákladu a to vyjde na 90 milionů USD. Kolik by měla vážit taková obří stanice a kolik misí by bylo potřeba, aby tam veškerý materiál vynesli, to nedokážu ani spočítat. Mnógo. Příliš mnoho na to, aby si to Čína mohla dovolit. A než to dostaví, tak aby začali s výměnou prvních součástek, protože jim bude končit životnost.
Připomíná mi to ty megalomanský sny Saúdských bilionářů, který si neuvědomujou, co budou dělat, až jim vyschne poslední ropný naleziště. Ti se asi vrátí zpátky k velbloudům do stanů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Připomíná mi to ty megalomanský sny Saúdských bilionářů, který si neuvědomujou, co budou dělat, až jim vyschne poslední ropný naleziště. Ti se asi vrátí zpátky k velbloudům do stanů."

To je dobře, že ti to připomíná něco, co je v reálu jinak. Oni mají už nainvestováno a na budoucnost myslí, to jen CyberJouda z horní dolní si myslí, že všichni kromě něho, jsou finanční negramoti.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Rusáci taky "chtěli" přistát na Měsíci s Lunou-25. Myslím, že to měli spočítaný. Určitě nějakej Mirda Jouda věděl dopředu, že s tím fláknou o Měsíc.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na debila si jen hraješ? Neúspěšných vesmírných projektů je plno u všech stran. Kromě toho je tvoje sdělení zmatené jak od fetky.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Na debila si hraješ sám, fetko. Podle sebe soudím tebe, hm.
Odpověděl sis sám, neúspěšných vesmírných projektů je všude plno a to je právě moje pointa.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U všech stran neéééé. Indům se to povedlo. A na první pokus. To je pro rusáky sakra ostuda.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sovětům a tedy i rusákům se to povedlo (na na druhý pokus) taky a to už v roce 1966, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Program_Luna v roce 1970 se zvládli i vrátit se vzorky. Z toho odkazu je navíc i vidět že část těch pokusů skončila neúspěchem/havárií to je bohužel skutečně "bežné" riziko.
Dneska jen prostě nemají prachy na to aby do toho sli v dostatečně velkém měřítku a dokud budou nesmyslně válčit tak je ani mít nebudou.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak trochu nesouhlasím. Viděl jsem na toto téma dobrý rozhovor, se kterým zcela souhlasím. Ti lidi, kteří to dokázali v šedesátých letech minulého století jsou dnes pryč. Dnes na tom pracuje úplně jiná generace s úplně jinou technikou. Takže se to musí naučit znovu od začátku. Dnešní moderní technika je spíš přítěž než pomoc. Protože obsahuje řádově víc součástek, které se mohou pokazit. Takže dnes to není o znalostech praotců, ale spíš o spolehlivosti a tedy o zvojnásobení, ztrojnásobení ... kritických obvodů. Což jsou další nespolehlivé součásti navíc. Prostě ty jednoduché mechanické stroje, které sovětům fungovaly, jsou nenávratně pryč. Takže znovu opakuji, zatím co Indové dnes umí, dnešní Rusové neumí. Proč - to je jiná otázka. Nedostatek peněz je jistě jeden z podstatných faktorů.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To že už nežije původní generace a oni se to musí nejspíš učit odznova ale znamená že to pro ně ostuda není... Navíc Indie je dnes mnohem bohatší stát než rusko (i bez války). I když na jejich ulicích to poznat moc není.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Indové to zvládli i bez zkušeností těch předchozích generací. A Rusové nezvládají ani to, co kdysi uměli jejich tatíci. Jak jsem psal, ono se není čemu divit. Ale Rusům velice záleží na odkazu svých předků. Viz Velká vlastenecká válka, kterou žijí dodnes a kterou si berou jako záminku pro válku na Ukrajině. Proto je to pro ně obrovská ostuda. (Jen pro zdokumentování: Rusové nechápou, jak mohou Češi být na straně Ukrajiny, když jsme ve Velké válce bojovali po jejich boku proti Němcům. Tak obrovský význam pro ně má historie. A tak obrovské selhání a ostuda pro ně je současný neúspěch na měsíci. Ale nechci zabřednout do politické diskuze)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jen pro info. za druhé světové války bojovalo víc původních československých občanů proti sovětskému svazu než opačně... A jeden nezdar nic neznamená pro mně by bylo spíš překvapaním kdyby jim to v těch podmínkách co mají vyšlo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

... by bylo spíš překvapaním kdyby jim to v těch podmínkách co mají vyšlo.
No, jak to říct. Obecně nesouhlasím s tím, aby jeden stát začal střílet na území jiného státu. V tomto jednom konkrétním případě jde o Rusko a Ukrajinu. Takže ruský neúspěch na měsíci mi udělal velkou škodolibou radost. To mají za to, že prachy cpou do zbraní, místo aby podporovali vědu a výzkum. Tečka.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak můžeme vědět nakolik mají ti co se snaží oživit kosmický program něco společného s těmi co chtějí či podporují válku? A navíc to s tématem nijak nesouvisí. Kdyby se jako země snažili prorazit ve vědě a kosmu namísto válčení ušetřili by světu hodně utrpení a lidstvu něčím přispěli (a to platí nejenom pro ruskou federaci)...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ruský kosmický program je úzce svázán s režimem. Roskosmos je vládní agentura. Kdo by s postupem Ruska na Ukrajině v této agentuře nesouhlasil, by tam nepracoval, byl by odejit, zavřen na 15 let do vězení, přinejhorším zlikvidován. Aneb kdo není proti nám, je s námi.
Takže s tím souvisí všechno, ať se vám to líbí nebo ne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Podobné nesmysly se tvrdily o československu taky a pak se ukázalo že reálná podpora komunistů byla jen 10-15%....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já bych řekl, že reálná podpora komunistů byla mnohem víc než 10-15%. Většině lidí to prostě vyhovovalo. Nikam necestovali, chodili do práce a měli to svoje málo jistý. Jasný, nebyli ve straně, ale v klidu donášeli na svoje sousedy jako za Covidu.
Lidi se nemění. Stejně jako dneska volí skoro třetina národa Babiše, protože jim to prostě ekonomicky vyhovuje. A po nás potopa.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je poněkoud demagogické srovnání. Miliardář Babiš a komunisté :0)) Těch 10-15 procent není číslo do debaty nebo otázka víry, to jsou doložitelné výsledky svobodných voleb....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bavíme se o ČSSR nebo o svobodných volbách? Ty dvě věci se vzájemně vylučují.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nikoli, jakmile proběhly svobodné volby tak se ukázalo jakou přesně mají komunisté podporu...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Svobodný volby proběhly až po pádu komunismu a tam byla situace úplně jiná. Kam vítr, tam plášť. To neznamená, že by dál nejeli s komunisty, kdyby nedošlo k revoluci.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přesně byla úplně jiná a tak se mohlo ukázat jaká je skutečná podpora komunistů...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Space Island Two?
Hlavne aby nezapomneli mazat loziska... :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.