Čína staví největší přehradu na světě vytištěnou na 3D tiskárně bez 3D tiskáren
Zdroj: Shutterstock
V Číně se na pekingské univerzitě Tsinghua připravují plány na vybudování unikátní přehrady, která má být vysoká 180 metrů a která má být postavena jen pomocí robotů, 3D tisku a umělé inteligence. Vývojáři dokonce tvrdí, že pro samotné budování není potřeba žádná lidská síla. Pokud se tento plán uskuteční, vyrobila by přehrada za rok 5 miliard kWh.
Toto množství energie by stačilo na uspokojení potřeb 50 milionů domácností. Zároveň by se díky své mohutnosti stala přehrada Yangqua dosud největší tištěnou 3D stavbou ve spolupráci s umělou inteligencí na této planetě. Možná byste čekali, že na 3D tisk potřebujete 3D tiskárnu, ale v případě této přehrady nebude podle vědců z Tsinghua University žádná potřeba.
Zdroj: Shutterstock
Místo toho bude použito na rozšíření stávající přehrady Yangqu série chytrých robotů řízených umělou inteligencí. Podle vedoucího studie, LIU Tianyuna, mají roboti společně pracovat jako jeden celek a jako jedna velká 3D tiskárna. Tento přístup umožní ušetřit čas i finance a zároveň umožní tisk více částí přehrady najednou.
Poměrně sebevědomě působí termín dokončení celého projektu, který byl stanoven na 2024. Je velice pravděpodobné, že se projekt uskuteční, protože vývojová skupina má na svém kontě již několik úspěchů z minulosti, jako například devět metrů dlouhý zatahovací most v Šanghaji, který se ovládá přes Bluetooth, může se složit za 60 sekund a byl také vytištěn pomocí technologie 3D tisku.