CDR.cz - Vybráno z IT

Co je to doména a jak si ji založit?

PR článek
Máte představu o tom co to je doména? Přemýšlíte nad tím jak firmy a osoby přišli k vlastní doméně? Rádi byste taky nějakou měli? Stačí jen chtít.

Když se řekne doména, tak si asi každý představí nějakou vznešenou dámu. I tak by se dala charakterizovat básnickým pojetím. V praxi však stojíme nohama na zemi. 

Doména a jak k ní přijít

Doména neboli přesně doménové jméno, je název internetových stránek. Ano, přesně těch běžných internetových stránek, kterých názvy jednoduše píšete do vyhledávačů různých prohlížečů jako třeba Google nebo Seznam.

Zajímavostí je, že doména taková, jakou jí známe, je vlastně náhrada za číselný kód IP adresy. Kdyby nebyla doména v současné podobě, tak do vyhledávačů bychom namísto názvů stránek psali právě tyto číselné kódy IP adres. A je nad slunce jasné, že zapamatovatelnost stránek pod tolika čísly by byla téměř nulová.

Nejčastěji se setkáte se strukturou doménového jména složeného z 3 řádů.

1. řád

U prvního řádu jde o úplný konec doménového jména (internetové adresy). Jedná se o nejvyšší úroveň, která představuje kód národní domény ccTLD. V případě české národní domény jde o koncovku .cz.

2. řád

V případě druhého řádu jde o samotný název domény. Originální jméno, které si vyberete vy sami a může jít o název firmy, vaše jméno, název produktu a mnoho dalších nápadů. Volné domény zkontrolujete přes službu WHOIS.

3. řád

No a třetí řád vystupuje jako první část v celé internetové adrese a nejčastěji jej známe v podobě www.

Co se týká českých domén, tedy těch, které nesou koncovku .cz, tak provozovatelem a správcem české domény je sdružení CZ.NIC. Kromě jiných aktivit kontroluje a uveřejňuje seznam registrátorů a také provádí kontroly duplicity domén.

Registrace domény neprobíhá přes CZ.NIC, ale právě přes zmíněné registrátory.

Většina registrátorů, jako třeba firma TELE3, poskytují i další služby a produkty. Například webhosting, free hosting, webserver, vps hosting, smtp server, atd. nebo také důležité zabezpečení DNSSEC.