CDR.cz - Vybráno z IT

Co jsou tepelná čerpadla a kdy se vyplatí do nich investovat?

Zdroj: Shutterstock

V poslední dekádě začalo mnoho lidí, kteří bydlí v domě, řešit problém s teplem. V minulosti byla většina domů vytápěna s pomocí kotle na fosilní paliva. Zde ale přišla poměrně striktní omezení, která znemožnila nejdříve prodávat a posléze i používat klasické kotle na fosilní paliva. Lidé tak začali řešit, co dál.

Jednou z možností bylo zachovat vytápění pomocí fosilních paliv, ale zakoupit si povolené modely kotlů na fosilní paliva, které splňují emisní vyhlášku. Ty jsou často mimo finanční možnosti jednotlivých lidí. Další možností bylo přejít na plynové kotle. Plyn je ale také drahý a není zavedený všude. Velice populární volbou se ale stala i tepelná čerpadla, ale ukázalo se, že lidé o těchto čerpadlech nemají příliš velké povědomí. Připravili jsme si proto jednoduchý přehled všeho, co byste o tepelných čerpadlech měli vědět.

Není pak žádným překvapením, že popularita tepelných čerpadel neustále roste a společnosti, které je instalují hlásí plný stav, a to i při současné energetické krizi. Před tím, než se rozhodnete oslovit nějakou odbornou společnost, která vám hned začne účtovat prvotní ohledání, analýzu a další položky, měli byste podniknout několik zásadních kroků.

Zdroj: Shutterstock

Je můj dům uzpůsobený pro tepelné čerpadlo?

Jako první je zapotřebí zmínit, že ne každý dům je uzpůsobený či způsobilý k tomu, aby tam bylo instalováno tepelné čerpadlo. V praxi se dá říci, že pokud vlastníte novostavbu či dům, který je podle současných norem energeticky úsporný, budete mít vše o něco jednodušší. U takového domu je totiž zpravidla zateplená fasáda, střecha, úsporná plastová okna a spoustu dalších technologií, díky kterým nedochází ke zbytečným tepelným ztrátám.

Je pak zcela logické, že pokud nedochází ke zbytečnému tepelnému úniku, není potřeba mít ani tepelná čerpadla naddimenzovaná. Jinými slovy není potřeba tolik drahé elektriky k vytopení domu a ohřevu vody. Pokud máte ale starší dům, budete mít v souvislosti s tepelným čerpadlem více starostí.

Hlavním bodem pro vás bude zvážit další energetická opatření, protože tyto domy nejsou zpravidla energeticky úsporné a nemají zateplenou fasádu. Dochází tak ke zbytečně velkým únikům tepla a za elektriku pro naddimenzované čerpadlo byste utratili majlant. Nejdříve byste se měli zaměřit na okna a jejich případnou výměnu, protože právě přes stará okna dochází k největším tepelným ztrátám.

Z toho vyplývá, že tepelné čerpadlo se vyplatí hlavně pro objekty či domy, které mají jen velice malé tepelné ztráty. Pokud dochází ve vašem domě k velkým tepelným ztrátám, zvažte nejdříve vyřešení tohoto problému a k částce nákladů na instalaci tepelného čerpadla je potřeba zkrátka zařadit i položku zateplení domu.

Pro případ, že chcete dům zateplit, vám může pomoci i některý z programů, jako například „Nová zelená úsporám“. Existuje také možnost provést výměnu oken, zateplení a instalaci tepelného čerpadla zároveň. Pokud chcete ušetřit a pořídíte si jen tepelné čerpadlo, jeho provoz se vám značně prodraží, protože bude muset být naddimenzované a tím pádem bude spotřebovávat velké množství elektriky.

Vyplatí se mi tedy instalace tepelného čerpdla?

Toto je velice těžká otázka a popravdě na ni nelze jednoznačně a paušálně odpovědět. To totiž závisí na každém jednotlivém domu, jeho konstrukci a zateplení. Jak již bylo zmíněno výše, tepelné čerpadlo se vám rozhodně vyplatí, pokud máte novostavbu, která je navíc tepelně i energeticky co nejméně ztrátová.

Pokud je ale váš dům starší, má stará dřevěná okna, nezateplenou fasádu a nezateplenou půdu bude pro vás lepší vyřešit nejdříve zateplení všech problematických částí vašeho domu a poté se teprve zajímat o tepelná čerpadla.

V případě, že již nyní ale splňujete energetické nároky pro pořízení tepelného čerpadla, můžete oslovit nějakou z odborných firem a domluvit si první konzultaci. Na té se vás zeptají, co od takového čerpadla vlastně očekáváte. Je možnost s ním ohřívat teplou a užitkovou vodu, vytápět nebo dokonce v létě ochlazovat.

Jaké jsou druhy?

Na našem trhu máte na výběr ze čtyř základních druhů tepelných čerpadel s tím, že každý tento druh je určen do jiného typu domu nebo pro jinou situaci. Jednoznačně uživatelsky nejprodávanějším druhém tepelného čerpadla je typ vzduch/voda. Jeho výhodou je jednoznačně to, že jeho instalace je poměrně snadná a nevyžaduje žádné speciální stavební povolení.

Druhým typem je vzduch/vzduch, která má o trošku nižší výkon a hodí zejména pro menší objekty. Pokud ale máte větší či vícegenerační dům, je rozhodně doporučvaný typ čerpadla země/voda. Bohužel cena tohoto řešení je nejvyšší, protože získává teplo z vrtu do země nebo z kolektorů v nezámrzné hloubce. Na druhou stranu právě díky získávání tepla z vrtu není tento druh čerpadla nijak závislý na okolním počasí.

Jako poslední, čtvrtý, druh zde máme voda/voda, které je u nás nejméně populární. Důvod je prostý – pro tento typ čerpadla totiž potřebujete nějakou vodní plochu, jako je rybník či vodní tok. Čerpadlo pak získává teplo z teplejší kapaliny. Pro běžnou domácnost ale lze doporučit čerpadlo pro ohřev teplé užitkové vody a vytápění celého objektu, tedy typ vzduch/voda.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Co jsou tepelná čerpadla a kdy se vyplatí do nich investovat?

Žádné komentáře.