Dělostřelectvo bez vojáků? Korejci chtějí mít v roce 2040 bezosádkové houfnice
Postupná robotizace, automatizace a určitá forma umělé inteligence postupně zasáhne i dělostřelecké systémy. Alespoň takto nahlíží do budoucnosti dělostřeleckých jednotek jihokorejská společnost Hanwha Defence. V současnosti využívají jihokorejské pozemní síly samohybné houfnice K9, které začaly být zařazovány do služby v roce 1999.
Nyní probíhá jejich modernizace na standard K9A1. Ten houfnicím dodá upgrady, jako např. pomocnou pohonnou jednotku umožňující chod houfnice bez zapnutého hlavního motoru, GPS poziční systém, termální periskop u řidiče, zadní pozorovací kameru nebo vylepšený systém řízení palby.
jihokorejská 155 mm houfnice K9 Thunder - zdroj: c4isrnet
V současnosti by mělo být jihokorejským pozemním silám dodáno 74 K9A1 houfnic a dalších 1104 K9A1 houfnic bude dodáno do roku 2030. Dalším stupněm modernizace jihokorejských houfnic bude verze K9A2. Tato modernizace bude spočívat v bezosádkové věži vybavené automatickým systémem nabíjení munice, který má zvýšit rychlost střelby na 3 výstřely za osm sekund a sníží posádku potřebnou k obsluze houfnice, která v současnosti čítá 5 vojáků, jimiž jsou velitel, řidič, střelec a dva manipulanti s municí.
Houfnice bude moci střílet v režimu MRSI, který představuje současné zasažení cíle postupně vystřelenými náboji. S raketovou dělostřeleckou municí dostřelí K9A2 na vzdálenost 75 km a bude využívat modernizovaný dělostřelecký radar pro C pásmo. Verze K9A2 má být dokončena do roku 2032.
Následně má vzniknout ještě jedna verze samohybné houfnice, která bude představovat dokončení procesu automatizace a robotizace dělostřelecké jednotky. Takováto houfnice může být řízena na dálku nebo bude obsahovat určité autonomní funkce. Verze s předpokládaným označením K9A3 má být dokončena do roku 2040.