Slabá hesla a klikání na neznámé odkazy? Dnešek je dnem bezpečnějšího internetu
Jak se chovat v prostředí internetové sítě, proč nedávat na web vše co nás napadne a kterých zásad se držet? Dnešek je mezinárodním dnem bezpečnějšího internetu. Zlepšuje se bezpečnost, nebo je den za dnem riziko vyšší?
Kapitoly článků
3. Desatero: Jak udržet děti na internetu v bezpečí?
Podle zjištění společnosti Sophos, lídra v oblasti bezpečnosti IT, využívá online komunikaci až 86 % dětí ve věku 7-11 let a 96 % mladých ve věku 11-19 let. U příležitosti dnešního dne bezpečnějšího internetu jsme se zeptali Patricka Müllera, lokálního představitele spol. Sophos, na hlavní zásady, které by měli rodiče vštípit svým dětem, aby je ochránili před nástrahami online světa.
Jako zásadní vidí těchto 10 oblastí:
- Nastavte zabezpečení soukromí na Facebooku. Zajistěte, aby vaše fotografie a statusy, mohly vidět pouze vaši přátelé.
- Nepřijímejte přátelství od lidí, které osobně neznáte.
- Nevkládejte na internet nic, co nechcete, aby viděl celý svět. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, že fotka nebo důvěrná zpráva zůstane jenom u toho, komu ji posíláte. Osobní věci nikdy nesdílejte!
- Neuvádějte na sociálních sítích svoji adresu a nikdy se nescházejte s člověkem, kterého znáte pouze online.
- Ujistěte se, že máte zaheslovaný mobilní telefon, počítač a tablet. Uzamkněte je vždy, když už je nebudete používat.
- Neklikejte na podezřele vypadající odkazy. Pokud se vám zdá odkaz nebo stránka zvláštní, zeptejte dospělého, zda je v pořádku.
- Pokud vám kamarád pošle zvláštní zprávu, ověřte si, jestli ji psal skutečně on. Může se stát, že někdo zneužil jeho účet.
- Ujistěte se, že se při odchodu od cizího počítače, telefonu nebo jiného zařízení odhlásíte ze všech přihlášených profilů. Na cizím počítači nepoužívejte automatické ukládání hesla.
- Používejte dlouhá hesla s kombinací malých a velkých písmen, číslicí a speciálním znakem, jako např. % nebo $. Nepoužívejte snadno uhodnutelná hesla, jako oblíbený sportovní tým nebo jméno domácího mazlíčka.
- Kdykoliv se na internetu setkáte s podezřelým chováním, nahlaste jej rodičům nebo učiteli.
předchozí kapitola
Kapitoly článků
3. Desatero: Jak udržet děti na internetu v bezpečí?