Elektromobilem do Chorvatska: Jak si nejlépe naplánovat cestu?
Zvolte si vhodné auto
Ne každý elektromobil přísluší zrovna dlouhým cestám. Záleží ovšem na několika faktorech, jako je kapacita baterie, nabíjecí výkon, spotřeba energie a komfort jízdy. Obecně platí, že čím větší a dražší auto máte, tím více si cestu s největší pravděpodobností užijete.
Například Škoda Enyaq iV 80 s baterií o kapacitě 82 kWh a nabíjecím výkonem 125 kW je ideálním společníkem pro cestu do Chorvatska. S touto škodovkou se podařilo redaktorovi portálu řidiče absolvovat trasu z Čáslavi do Splitu a zpět bez větších problémů. Naopak malé a levné elektromobily s baterií o kapacitě kolem 30 kWh a nabíjecím výkonem kolem 50 kW jsou spíše vhodné pro městskou jízdu nebo kratší vzdálenosti. S takovými auty byste museli často nabíjet, což přirozeně dokáže velmi znepříjemnit vaše (už tak dlouhé) putování.
Použijte plánovač trasy
Nejde jen o to najít nejkratší nebo nejrychlejší cestu, ale také o to zohlednit stav nabití baterie, polohu a dostupnost nabíječek, dopravní situaci a další faktory. Naštěstí existují aplikace a webové stránky, které vám s naplánováním trasy výrazně pomohou.
Jednou z nich je například A Better Route Planner (ABRP), kterou můžete najít pod zkratkou ABRP v aplikačních obchodech nebo na jejich webu. ABRP vám poradí, kde a jak dlouho nabíjet, aby byla cesta co nejefektivnější. Stačí zadat model a velikost baterie vašeho vozu, úroveň nabití při odjezdu a cílovou destinaci.
Zdroj: Shutterstock
Aplikace se pak postará o zbytek - vypočítá optimální trasu s nabíjecími zastávkami a ukáže vám jejich polohu na mapě, společně s cenami, typy konektorů a dalšími informacemi. Dále zahrne do výpočtu povolené rychlosti, výškový profil trasy, počasí a další proměnné.
Využijte všech informací a rad
Při užívání navigace je rovněž důležité dodržovat všechna doporučení. To znamená, že byste měli nabíjet tam, kde vám aplikace řekne, a do takové úrovně nabití, jakou vám aplikace naznačí. Nejrychleji se totiž nabíjí baterie v nižších hodnotách nabití, například mezi 10 a 60 procenty kapacity.
Nabíjet tedy vozidlo třeba od 60 do 95 procent je neefektivní, protože do baterie uložíte méně energie za více času. To se projeví na celkové době cesty a nákladech na nabíjení. Pokud chcete ušetřit čas i peníze, je lepší nabíjet častěji ale kratší dobu.
Buďte flexibilní
Při cestě elektromobilem je dobré být flexibilní a připravený na různé situace. Může se totiž stát naprosto cokoliv, třebaže plánovaná nabíječka bude obsazená, nefunkční nebo nedostupná. V takovém případě je dobré mít alternativní plán nebo použít jinou aplikaci nebo web, který vám ukáže další možnosti nabíjení v okolí. Například aplikace PlugShare nebo web electromaps.com vám zobrazí nabíječky různých provozovatelů a uživatelů, společně s hodnocením, fotkami a komentáři.
Taktéž je rozumné mít více karet nebo platebních aplikací, protože ne všechny nabíječky podporují stejný způsob platby. Například karta Powerpass, kterou doporučuje Škoda, funguje na nabíječkách E.ON, ČEZ, MOL, Ionity nebo Tesla Supercharger.
Užijte si cestu
Zdroj: Shutterstock
Cesta elektromobilem ať už do Chorvatska nebo kamkoli jinam nemusí být peklem ani utrpením. Pokud si ji dobře naplánujete, budete mít dostatek energie v baterii i času na nabíjení. Nabíjecí zastávky můžete využít i k odpočinku, občerstvení nebo prohlídce zajímavých míst. Cesta elektromobilem vám také umožní poznat nové lidi a zkušenosti s elektromobilitou. A hlavně si užijte pocit, že cestujete ekologicky a moderně.