eScan jako komplexní ochrana PC nabídne češtinu a lepší ochranu před ransomware
eScan za dobu svého působení na trhu bezpečnosti rozšířil své portfolio na rozsáhlejší klientelu: nabízí možnost ochrany pro domácnosti, malé kanceláře i velké firmy. A standardně - podle toho, do jaké oblasti spadáte, si volíte svůj balíček. My jsme se dnes podívali, jakou ochranu eScan nabízí malým kancelářím nebo domácnostem - konkrétně na variantu Internet Security Suit (dále jen eScan ISS).
Internet Security Suit v akci
Viry, trojany, spyware, adware, keyloggery, rootkity, botnety, spam nebo phishing. Proti tomu vás ochrání spolehlivě. Opomenout by se určitě neměl ani ransomware - škodlivý kód, který zamkne cenné soubory v systému, a dokud napadený nezaplatí uvedenou částku na uvedený účet, nedostane se k nim. Může s tím souviset i zablokování webového prohlížeče, jiných aplikací nebo celého systému.
Nejčastější formou ransomware je policejní oznámení o tom, že uživatel spáchal nějaký zločin, ze kterého se musí vykoupit (vysokou) finanční částkou na specifický účet. Ten samozřejmě ale patří útočníkovi. Obecně pak panuje představa, že se počítač nebo data nedají odblokovat jinak než posláním peněz. Možná díky tomu v posledních průzkumech přes 40 % firem přistoupí na zaplacení “výkupného“.
Vývojáři a bezpečnostní analytici se proto v antivirech eScan zaměřili na novou technologii Proactive Behavioral Analysis Engine (PBAE), která lépe monitoruje všechny běžící procesy v počítači, a kdykoliv by škodlivý kód tímto stylem chtěl znepřístupnit soubory v počítači, uživateli vyskočí upozornění a daný proces je automaticky zastaven.
Další výhodou je, že společnost MicroWorld Inc. (vývojář bezpečnostních a antivirových řešení eScan) nyní našla zastoupení v České republice a na Slovensku pod záštitou firmy Dataflex Security. Díky tomu snadno dostanete podporu i v rámci našeho trhu.
eScan Internet Security Suite dále nabízí:
- Inteligentní firewall
- Zabezpečení koncového bodu (ochrana USB externích disků/Flash disků/Flash karet)
- Ochranu soukromí
- Cloudovou ochranu (okamžitá reakce na vzniklé bezpečnostní hrozby)
- Záchranný režim
- Herní režim
- Monitoring síťové aktivity
- Rodičovskou kontrolu
- Vzdálenou podporu (díky integrovanému nástroji Teamviewer)
Vzhled by si možná zasloužil trochu větší elegance; styl ikonek může evokovat moderního Maria. Kladně ale hodnotíme přehlednost a popisky jednotlivých bezpečnostních modulů, kdy se prakticky z jednoho okna snadno dostanete tam, kam potřebujete.
Jak si stojí v testech?
Z historického pohledu se drží na přední pozici. Například ve srovnávacích testech AV Comparatives se od roku 2013 vyhoupl do kategorie ADVANCED+, kde se s procentem detekce škodlivého kódu přes 99, 5 % umisťuje i nyní. V červnu letos navíc přisadil i certifikaci v rámci Real Time Threat List.
Rok | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
Ocenění | ||||
Úspěšnost detekce | 99,4 % | 99,5 % | 99,7 % | 99,8 % |
Počet mylních poplachů při testu | 28 | 4 | 4 | 2 |
Systém zatíží průměrně
Pokud se podíváme na zátěž systému, může eScan určitě ledacos vylepšit. Ve srovnání s konkurencí se pohybuje někde uprostřed, s Impact Score (faktor zátěže na systém) na hranici 7,6. Aktivita se měřila hlavně při kopírování souborů, archivaci, instalování nových programů, spouštění aplikací a stahování velkých souborů. Zkrátka běžná uživatelská činnost. S klidem ale můžeme říci, že aktivitu eScan na průměrné počítačové sestavě prakticky nezaznamenáte.
A cena?
Po 30 dní můžete všechny balíčky využívat zdarma. Jde tedy o standardní formu trial verze. Pakliže se rozhodnete jej využít i nadále, můžete si zakoupit licenci přímo na stránkách poskytujících podporu pro CZ a SK lokaci nebo například přímo v uvedených eshopech, kde vás roční licence na balíček eScan ISS vyjde pro jedno zařízení na 599 Kč. Poměrně slušné, vezmeme-li v potaz řadu ocenění v testovacích společností typu Virus Bulletin, AV-Test nebo zmíněné AV Comparatives.
Jako alternativa se nabízí se Kaspersky, Avast nebo ESET
Podrobné srovnání antivirů by bylo na řadu samostatných článků. Alternativy k eScan ISS však vycházejí v podstatě ze stejného principu. Každá samozřejmě přináší trochu jiné rozhraní, možnosti, cenu a rozsah služeb.
Kaspersky Internet Security je antivir známý především z business prostředí korporací, který se drží dlouhodobě na špici, zaměřuje se na jednoduchost a nabízí přehledné rozhraní. Oproti základní verzi si můžete u Internet Security licenci pořídit na MacOs či mobilní zařízení nebo využít rodičovské kontroly. V eshopech se cena licence pohybuje okolo 800 Kč.
- Jednotná licence pro více platforem OS
- Zabezpečení internetového bankovnictví a online nákupů
- Ochrana identity při procházení na webu
- Malá náročnost na systém dle výrobce
Avast je známý díky své volně dostupné základní verzi, která ale pro někoho má možná až příliš reklamních oznámení. Verze Internet Security pak navíc přináší třeba ochranu proti phishingu nebo kontrolu e-mailů. Cenově se u prodejců pohybuje od 700 Kč.
- Antispam
- Prohlížeč SafeZone
- Ochrana proti phishingu
- Zabezpečení routeru
Rozšířená řada Smart Security od ESETU díky detekci NOD 32 chrání před útoky pomocí skriptů a kontroluje systémovou paměť proti odolnějšímu malware. Cenově vás licence vyjde přibližně od 1100 Kč.
- Vylepšený firewall
- Ochrana internetového bankovnictví a plateb
- Zabezpečení routeru a webkamery
- Rodičovská kontrola
Kdo je váš favorit?
Bezpečnost na internetu je bezpochyby veliké téma. Avšak vzhledem k čím dál větší šikovnosti hackerů je určitě lepší svůj systém chránit. Vše ve svých rukou má ale uživatel, který by se měl zamyslet především nad prevencí při pohybu na internetu; vyhýbat se rizikovým stránkám, nestahovat automaticky vše, co mu přijde do e-mailu, nerozklikávat podezřelé odkazy a nikam neposílat své osobní údaje. Kombinace s kvalitním antivirem je pak dobrá cesta, jak svá data ochránit. A na který nedáte dopustit vy?