Hack Facebooku děsí uživatele: Sledovat pohyb přátel po mapě můžete i vy!
Fanouškům Harryho Pottera nejlépe fungování doplňku přiblíží srovnání s tzv. Pobertovým plánkem. Tato mapka zobrazovala pohyb lidí v reálném čase a její majitel tak měl dokonalý přehled. A nyní si představte, že něco podobného do ruky dostane vlastně každý. Děsivé? Jak se to vezme.
Student s Cambridge vytvořil doplněk pro internetový prohlížeč Chrome, který dělá prakticky to samé. Na základě dat z Facebooku vám na mapě vykreslí, kde se jednotliví přátelé nachází. Název Marauder’s Map odkazuje právě na interaktivní mapku z knih o světě čar a kouzel.
Může za to Facebook? Především sami uživatelé
Jak mohl Facebook něco podobného dopustit? Jednoduše. Uživatelé mobilní aplikace Messenger mají při odesílání zpráv možnost odesílat i data o své poloze. Malé kulaté tlačítko ve tvaru zaměřovače lze snadno odkliknout tak, aby uživatel polohu nesdílel, bohužel tak činí jen málokdo.
Nikdo se pak nemůže divit, že podobná data může kdokoliv extrahovat a využít. Plugin totiž nedělá nic jiného, než analýzu konverzací uživatele a na základě geografických označení poté vygeneruje mapku. Nutno podotknout, že zjistit můžete jen polohy od uživatelů, kteří přes Messenger komunikovali právě s vámi.
Pokud byl tedy kamarád Mirek v 18:30 na Florenci, napsal vám přes Messenger a ještě k tomu nevypl sledování polohy, zobrazí se vám dostupné informace na mapce. V jiném případě nikoliv. Důležité však je, že něco podobného opravdu funguje.
Jak se bránit?
Facebook má na celé věci svůj podíl také. Je to právě on, kdo motivuje a při instalaci aplikací nabádá uživatele k zapnutí sledování lokačních dat. Sdílení polohy tedy však lze snadno vypnout v jednotlivých konverzacích, nebo přímo v nastavení aplikace Messenger.
To, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou
Někdo by mohl namítnout, že se vlastně o hrozbu nejedná. Souhlasíme, ale jak se to vezme. Stačí se zamyslet nad tím, jak by vás mohl sledovat žárlivý přítel či přítelkyně a ani by k tomu nepotřeboval nic jiného, než jednu zprávu s informacemi o poloze, kterou mu nevědomky pravidelně posíláte. Těžko pak vysvětlíte, že jste v danou chvíli jinde, než tvrdíte oficiálně...
Přestože se tedy nemusí nutně jednat o bezpečnostní hrozbu, je dobré si dávat v podobných případech pozor. Přeci jen, nemusíme o sobě sdílet úplně vše!