Facebook zamezí šíření antivakcinačního hnutí, jedné z příčin epidemie spalniček
V nedávné době se na Facebooku začaly šířit falešné poplašné zprávy o rizicích spojených s vakcinací dětí a zároveň tyto zprávy vybízely k tomu, aby rodiče nenechávali očkovat své děti. Facebook chce tedy zamezit klamavým informacím a tím podpořit boj s epidemií spalniček, se kterými se v současnosti potýká USA i celá Evropa.
Antivakcinační hnutí je velice rozšířené, hlavně na území USA, a upozorňuje na možný výskyt autismu po vakcinaci a další komplikace s důvěryhodností přinejmenším pochybnou. Další cílovou skupinou mimo dětí jsou pak těhotné ženy. Facebook veřejně uvedl, že chce snížit množství takového škodlivého obsahu, ba jej dokonce mazat. Jedná se však o pouhé sliby či cíle společnosti, nikoliv o potvrzení konkrétních kroků či závazek k určitému jednání.
Prozatím se musí uživatelé spokojit s možností nahlásit škodlivý či nevhodný obsah, který pak budou podroben tzv. „rychlé kontrole“ (fast-checking) a při potvrzení podezření bude tento obsah smazán. Sama tisková mluvčí společnosti Facebook, Andrea Vallone, potvrdila, že takovýto obsah, který je proti Zásadám komunity odstraňují, a v souvislosti s tím i přislíbila, že Facebook vytrvá v poskytování informací o věcech týkajících se zdraví.
Podle výsledku průzkumu na téma antivakcinační hnutí na Facebooku provedeného v roce 2018 organizací National Bureau of Economic Research je zřejmé, že tyto informace utvrzují uživatele v jejich lži nebo jsou zdrojem zavádějících informací. Dokonce ani Světová zdravotnická organizace není k antivakcinačnímu hnutí lhostejná a označila toto hnutí za jednu z nejhorších hrozeb pro světové zdraví. Tím se antivakcinační hnutí řadí vedle rakoviny, eboly či znečištěného ovzduší.
U nás na tom nejsme o moc lépe
Tato hrozba se však netýká pouze zahraničí. Pokud si uživatel napíše do vyhledávání na Facebooku „očkování“ vyhledá to odkazy typu Informované očkování a „může se hodit“; Očkování a jiné masakry, svobodné fórum; (NE)očkování a další... S tím, že nejpočetnější skupina čítá 29 tisíc uživatelů.
Riziko je zde značnjé, protože spalničky jsou nemocí, která se extrémně rychle rozšiřuje. Epidemie spalniček byla pak vyhlášena počátkem tohoto roku i v Praze, kde bylo zaznamenáno 35 lidí za jeden lednový týden. Jednou z nezanedbatelných příčin je právě antivakcinační hnutí.