FBI provedla zátah na stovky zločinců, komunikovali přes jejich šifrovací appku
V konečném důsledku to vedlo ke klíčovým odhalením v organizovaném zločinu, ať už šlo o italskou mafii, ilegální motocyklové gangy nebo i další skupiny, které byly zadrženy policií v dané zemi. Velká část zadržení (celkem 224) se odehrála v Austrálii, kde bylo zabaveno celkem 3,7 tun drog a 45 milionů dolarů v majetku a penězích.
Celá operace Trojan Shield mohla proběhnout jen díky tomu, že se v roce 2018 podařilo zadržet hlavního šéfa šifrované služby Phantom Secure. Pomocí jednoho kontaktu pak navíc FBI získala přístup i k aplikaci Anom, jež byla využívaná jako chatovací aplikace pro nejrůznější kriminální organizace.
Platformy typu Anom pracují jen na specializovaných mobilních telefonech, které mají původně být téměř dokonale šifrované. Z těchto mobilních telefonů zpravidla nelze komunikovat jiným způsobem, tzn. telefonovat nebo odesílat e-maily. Některé takto upravené mobilní telefony pak distribuovala sama FBI pro lepší monitoring organizovaných skupin.
Dohromady zde musela FBI analyzovat 20 milionů zpráv z 11 800 zařízení pocházející z více než 100 zemí světa. V tuto chvíli ještě nebyly odtajněny všechny zločiny a zprávy. Dokonce není ani jasné, ve kterých zemích se zatýkalo – potvrzené jsou jen Austrálie, Nový Zéland, Švédsko a Nizozemí.