Filmy se zrychlují z 24 na 48 snímků za sekundu. HFR možná bude nový standard
Když začaly barevné filmy se zvukem, stala se standardem u filmových kamer rychlost 24 snímků za sekundu. Byl to kompromis mezi spotřebovaným materiálem (filmem) a visuální kvalitou. Později to bylo také levnější řešení při vizuálních efektech, které se dělaly ručně, snímek po snímku. Menší počet snímků znamenal méně práce a tedy levnější film.
Tento standard ale přetrval i do dob digitálních, kde to bylo způsobeno pravděpodobně drahými a nedostatečně rychlými záznamovými zařízeními a úložišti. Je zcela běžné, že se dnes točí na SSD a ta jsou, jak víme, oproti plotnovým diskům velmi drahé.
Stejně jako u 3D se brzy stane HFR velmi populárním. Tedy vlastně už stal. První film, Hobbit: Neočekávaná cesta, byl uveden do kin minulý rok a za pár dní přichází jeho druhý díl, Hobbit: Šmakova dračí poušť. Ten, stejně jako první díl, bude uváděn v každém kině v různých kombinacích, jako je třeba 2D HFR, 3D, 3D HFR, IMAX 3D apod.
Vyšší snímkovací frekvence znamená plynulejší a živější (věrnější) obraz, který se vám také zdá rychlejší. Toto televize sice umí dopočítávat a tak se často setkáváme s modely, které mají udávanou obnovovací frekvenci třeba 800 Hz. S filmem natočeným ve vyšší snímkové frekvenci se to ale nedá srovnávat.
Z filmu jsou všechny záběry na přírodu tak skutečné, že vám připadá, jako byste tam byli. Z vyšší frekvence těží také rychlé akční scény, naopak různé umělé počítačové efekty jsou pěkně okaté. Ještě markantnější rozdíl je při 3D HFR, u kterého se vám ale může udělat nevolno ještě více, než při běžném 3D filmu. Člověk je zvyklý a přizpůsobený na filmy se 24 fps, přes to, že lidské oko dokáže rozeznat až 60 fps.
Že budoucnu bude vládnout HFR, dokazují i ostatní filmy, které se točí s touto snímkovací frekvencí. Jestli to celé dopadne jako ne moc výdělečné 3D, ukáže až čas. Minimálně se můžeme těšit na další Avatary od Jamese Camerona nebo nový díl X-Men: Budoucí minulost a mnohé další.
Trailer se snímkovou frekvencí 48 fps z prvního Hobbita, můžete shlédnout třeba zde nebo tady. (YouTube neumí zobrazit více jak 30 fps, tedy všechny trailer neodpovídají realitě.)