Google preventivně blokuje pirátský obsah
Za jeden běžný den Google zpracuje pouze v rámci výsledků vyhledávání více než tři miliony žádostí o stažení obsahu ze strany vlastníků autorských práv. Podle současných právních předpisů zákona DMCA (Digital Millenium Copyright Act) by poskytovatelé internetových služeb ze Spojených států měli na žádost vlastníků práv důsledně odstraňovat odkazy, které tato práva jakýmkoliv způsobem porušují. Tímto procesem se poskytovatelé služeb zbavují přímé odpovědnosti za porušení autorských práv. Podle vyjádření společnosti Google systém funguje velice dobře.
„DMCA nabídla nejen Googlu, ale i dalším poskytovatelům online služeb právní jistotu, kterou ke svému růstu tyto subjekty potřebují,“ napsal Caleb Donaldson, poradce ve věcech copyrightu ze společnosti Google. „Žádosti o zastavení šíření nám pomáhají svým způsobem bojovat proti pirátství. Proces oznamování a odstraňování závadných výsledků ve vyhledávání představuje pro Google základní kámen boje proti pirátství.“
Aktivita provozovatelů vyhledávacích nástrojů ale u pouhého odstranění odkazu nekončí. Výsledkem procesu je snížená návštěvnost příslušných stránek, což podle zastánců metody nahlašování pirátských odkazů může vést i k zastavení jejich provozu. Měření příslušných hodnot by časem mohla podle Donaldsona převzít umělá inteligence.
„Začínáme žít ve světě, kde se umělá inteligence může učit z obrovského množství dat, jako jsou tato, a za použití těchto informací se můžeme stát v boji proti pirátství ještě úspěšnějšími,“ dodává Donaldson. Do detailů, týkajících se boje umělé inteligence proti pirátství, se Donaldson ale nepouští. Google systém upozornění rozšířil i o URL adresy, které nejsou na jeho indexu na prvním místě. Jakmile dojde ke schválení procesu u takovýchto adres, Google je ve svých výsledcích vyhledávání „preventivně“ zablokuje.
Otázkou zůstává, do jaké míry je v době nejrůznějších internetových fór se zaměřením na warez obsah blokování výsledků v Googlu smysluplné.