HP: Naše nové memristory přinesou androidí smartphony až se 100TB pamětí
O projektu The Machine napsal Jirka minulý týden zajímavý shrnující článek. Pracovní označení projektu „stroj“ vychází z hlavní myšlenky sestavit výkonné a zcela unikátní serverové řešení, které nabídne nový typ pamětí, procesorů a vlastního operačního systému z dílny společnosti HP. Vše nasvědčuje tomu, že by to ve výsledku nemuselo být jen jediné využití. HP totiž také pracuje na speciální verzi Androidu, o které říká, že by mohla vést až ke smartphonům – mobilním zařízením až se 100TB úložným prostorem.
Hlavním cílem pro The Machine je nahradit (potažmo sjednotit) různé technologie ukládání/práce s daty dnes do jediné "univerzální paměti" - memristory. "V současné době všechna naše zařízení - od telefonů po superpočítače - operují s informacemi na třech vrstvách pamětí: to, co je potřeba v tento okamžik (SRAM), co bude potřeba velmi brzy (DRAM) a co může být potřeba později (úložný prostor)," uvádí HP na svých internetových stránkách. "Chceme, aby bylo možné uložit celý náš život do telefonu," uvedl dále šéfinženýr HP Martin Fink.
Správa nové architektury bude vyžadovat nové operační systémy. Společnost HP potvrzuje, že pracuje na zcela vlastním řešení, souběžně ale také vyvíjí verzi založenou na Linuxu a další na bázi mobilního operačního systému od Google. "Co kdybychom sestavili verzi Androidu, která by byla optimalizována pro tyto energeticky nezávislé systémové paměti? Ano, máme tým, který na tom také dělá," tvrdí dále M. Fink.
Pavel Teich, senior analytik společnosti Moor Insights & Strategie, v tomto kontextu dodává, že memristory by mohly nahradit DRAM a Flash paměti ve smartphonech, což s sebou přinese snížení nákladů a zlepšení výkonnosti a životnosti baterie. A nejen to. S jedním typem paměti by mohla zařízení typu smartphony a tablety přistupovat k datům v cloudu stejně snadno, jako by to byla na samotném zařízení.
"Jakmile se dostaneme do bodu, kdy bude architektura The Machine a OS plně připravena, tak naše teorie je, že se uživatel připojí se svým Android zařízením postaveném na memristorech do sítě s dostatečnou propustností, stane se pevným uzlem v samotném cloudu s okamžitým přístupem ke všem svým datům. Je to jiný modelový pohled na schopnost koncových zařízeních. Nic se nebude muset "stahovat", pokud nebudete mít v plánu se ze sítě odpojit," dodává ještě P. Teich.