Intel začne jako první vyrábět 64bitové ARM procesory se čtyřmi jádry
V drtivé většině chytrých mobilních telefonů či tabletů jsou použity 32bitové ARM procesory od výrobců, jako je třeba Qualcomm, nVidia nebo Intel, s využitím 64bitových procesorů zatím ale většina výrobců otálí. Hlavním důvodem je zřejmě fakt, že tyto procesory mají výhodu především v efektivnějším zpracování velkého objemu dat z operační paměti, což ale ani u dnešních špičkových smartphonů moc nevyužijeme - nejčastěji používanou velikostí RAM jsou „jen“ 2 GB, potažmo 1 GB dostačující přístrojům s Windows Phone.
Inovativnímu Applu ale přišla 32bitová architektura málo a s novým iPhonem 5S představil první 64bitový procesor použitý v mobilním telefonu. Jeho označení je Apple A7, vlastní dvě výpočetní jádra a v iPhonu tiká kmitočtem 1,3 GHz. S vyšší frekvencí 1,4 GHz bude použit také u nového tabletu iPad Air a zřejmě i iPadu Mini, kde už bychom mohli očekávat právě i navýšení operační paměti. Podle posledního benchmarku tohoto procesoru můžeme potvrdit, že je oproti dřívější 32bitové generaci Apple A6 skoro dvakrát rychlejší. Na pomyslném písečku se 64bitovými procesory ale nezůstane Apple dlouho sám, už příští rok by se k němu měl totiž přidat i sám „velký“ Intel, který chce vyrábět procesory hned čtyřjádrové.
64bitové procesory od Intelu budou architektury ARM Cortex-A53 a vyráběny budou pokročilejší 14nm technologií Tri-Gate (Haswell procesory jsou vyrobeny 22nm technologií). Jejich výrobu oznámila společnost Altera, pro kterou začne Intel tyto procesory distribuovat, a její SoC (System on a Chip) ponese označení Stratix 10. Procesory Cortex-A53 slibují samozřejmě mnohem větší výpočetní výkon a v poměru s ním i menší spotřebu energie. Podporovat budou jak 64bitové tak i 32bitové aplikace a implementovány mohou být i s menším koprocesorem v konfiguraci big.LITTLE.
Nečekejme ale, že už v příštím roce spatříme tyto výkonné procesory v nových chytrých telefonech nebo tabletech - budou totiž určeny pouze pro síťová či telekomunikační zařízení, kde je potřeba zpracování co největšího objemu dat v krátkém čase, při čemž potěší i menší spotřeba elektrické energie. Pro jejich možné využítí v mobilních plackách si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat. Jak ale můžeme pozorovat, vývoj chytrých dotykových zařízení jde neustále kupředu a kdo ví, třeba budou 64bitové procesory po boku s velmi slušnou operační pamětí už za několik let zcela běžné.