CDR.cz - Vybráno z IT

Jak by mohly vypadat telefonní budky budoucnosti? Možná jako v NYC, s Wi-Fi či interaktivní mapou

Je to již dlouhá doba, co lidé hojně využívali ke svým soukromým hovorům telefonní budky. Jsou dnes tyto budky ve městech zcela k ničemu nebo jen připomínají vymírající způsob telefonování z dob minulých? Jejich sláva by se mohla opět navrátit, stačilo by udělat pár úprav.
NYfi-sage-coombe-image

Koncem loňského roku Michael Bloomberg, starosta New Yorku, vyhlásil soutěž Reinvent Payphones na modernizaci více než 11 000 telefonních budek v NYC, z nichž většina byla postavena v roce 1999 a smlouva na jejich provoz vyprší v roce 2014. Jelikož se tento termín nezadržitelně blíží a původní funkce automatů jsou pro moderního člověka zastaralé a téměř nepoužitelné, je potřeba přijít s vylepšením. Město je chce přebudovat na veřejné nástroje vybavené bezdrátovou Wi-Fi konektivitou, přičemž budky budou sloužit jako hotspoty.

NYFi-Sage-Coombe-night

Starosta obdržel celkem 125 návrhů, z nichž jeden splňoval zadané požadavky po vzhledové i funkční stránce nejlépe ze všech zúčastněných. Porota ocenila nápad firmy Sage and Coombe's na interaktivní informační portál NYfi s dalšími službami, jehož název vznikl spojením iniciálů města New York a posledních dvou písmen technologie Wi-Fi. Také samotní obyvatelé New Yorku projekt shledali z hlediska designu jako nejlepší možné řešení.

"Úkolem soutěže bylo vytvořit lepší, zdravější, lépe informované a zelenější město, a tyto podmínky bychom opravdu nesplnili, kdybychom na budku přidali pouze Wi-Fi anténu s reklamou," řekl Peter Coombe, spoluzakladatel firmy Sage and Coombe. Proto firma telefonní budky přeměnila na přístroje s mechanismem, který lidem pomáhá najít cestu tam, kam potřebují.

NYFi-Sage-Coombe-function-image

Futuristická telefonní budka NYfi by mohla lidem ukazovat interaktivní mapu města či metra, ukazovala by časy příjezdů a odjezdů městské hromadné dopravy nebo by informovala o počasí, dopravních zácpách a aktuálních omezeních na silnicích. Rovněž byste si mohli na tomto záchytném bodě zakoupit jízdenku nebo lístek do kina. A jelikož je hlavní funkcí připojení k Wi-Fi, bylo by dobré jen tak chodit po městě a telefonovat zdarma lidem přes Skype nebo si brouzdat po internetu, když zrovna sedíte někde poblíž v parku na lavičce. Tento způsob moderních telefonních budek s Wi-Fi by se mohl zavést i ve větších městech České republiky.

Soutěž přinesla pár fantastických nápadů a je nyní na městě vybrat finální návrh, nacenit jej a uzavřít smlouvy se soukromými společnostmi pro jeho realizaci.

Tagy: 
Zdroje: 

Olga Kolková

Redaktorka serveru CDR.cz

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Jak by mohly vypadat telefonní budky budoucnosti? Možná jako v NYC, s Wi-Fi či interaktivní mapou

Pátek, 10 Květen 2013 - 23:22 | Damel | No však oni to také telefonní budkou nenazývají....
Pátek, 10 Květen 2013 - 22:44 | Nick | Pak to ovšem nemůžete nazývat telefonní budkou....
Pátek, 10 Květen 2013 - 22:00 | Damel | Ono se tak nějak zjistilo, že lidé telefonují i...
Pátek, 10 Květen 2013 - 19:25 | Nick | Tak degenerace za Velkou louží pokračuje. V NYC...

Zobrazit diskusi