Speciální oblek pro průzkum oceánů do hloubky 300 metrů dělá z potápěčů roboty!
Co odlišuje Exosuit od dříve používaných řešení je jeho velmi nízká hmotnost. Nový robustní hliníkový skafandr pro potápěče od kanadské společnosti Nuytco Research váží v závislosti na konfiguraci jen 220 až 272 kg. Ve skafandru můžou potápěči lehce hýbat končetinami. Oblek disponuje soustavou 18 kloubů v oblasti nohou a rukou. Dále má Exosuit 4 trysky (s možností rozšířitelnosti až na 8), každou o výkonu 1,6 koňských sil, které taktéž pomáhají při pohybu potápěče.
Obr: Těžké začátky, skafandr Tritonia - 30. léta
Uvnitř obleku je udržován tlak o jedné atmosféře, takže potápěč pak nemusí podstupovat dekompresi a nehrozí mu ani kesonova nemoc (trpí jí osoby vystavené snížení okolního tlaku, léčí se pak terapií kyslíkem v hyperbarické komoře). Oblek je vybaven LED světly (2 x 150W), HD kamerou a sonarem. S operačním střediskem je Exosuit spojen pomocí měděných drátů a optických vláken (gigabit Ethernet). Nahoru do operačního pak putuje obraz z HD videokamery v obleku a data z telemetrie.
Exosuit by měl pomoci archeologům objevit artefakty, uvězněné ve vracích lodí. Uplatnění by měl najít i v armádě a u různých výzkumných organizací. Respektive u všech kdo na něho budou mít. Oblek není rozhodně žádná levná záležitost. Stojí 600 000 dolarů.
V současnosti je oblek využit pro průzkum vraku potopeném v Egejském moři. Jedná se o obchodní loď z dob antického Řecka, která převážela velmi zvláštní zařízení, antický orloj – Mechanismus z Antikythéry.