Jako ve videohře. Dálkově ovládaná F/A-18 úspěšně přistála na letadlové lodi
US Navy otestovalo na palubě letadlové lodi USS Abraham Lincoln (CVN-72) systém dálkového ovládání letounů ATARI. K tomuto účelu byla modifikována stíhačka F/A-18, ve které seděl lidský pilot, který ji normálně pilotoval, ale nepřistál s ní. O přistání se postarala skupina signálních důstojníků (LSO-Landing Signal Officers), kteří převzali řízení letounu při přistávací fázi.
Podmínky na moři při přistávání letounu by se podle vyjádření zúčastněných daly přitom označit jako velmi náročné. Systém ATARI určený původně pro korekci letu při přistání bezpilotních letounů dokáže pomocí operatéra převzít řízení letounu na vzdálenost 5 km.
Signální důstojníci na letadlové lodi převzali řízení F/A-18 a přistáli s letounem pomocí speciálních joysticků. Podle tvůrce systému ATARI Buddyho Denhama je přistávat pomocí ATARI stejné, jako hrát videohru. Testovací stíhačka F/A-18 už sice byla touto technologií vybavená v roce 2017, ale povolení k testování na moři, respektive na letadlové lodi, dostala až letos v březnu.
Námořnictvo si od tohoto dálkového ovládání slibuje záchranu pilotů, kdy např. pilot ztratí vědomí, nebo když pilot bude zasažen šrapnelem z PVO, a hrozilo by, že nedokáže normálně přistát na letadlové lodi. V takovém případě převezmou řízení signální důstojníci.
Aktuálně námořnictvo nemá velké drony, které by startovaly a přistávaly na letadlových lodích, ale v budoucnosti je mít bude. I když tyto drony budou mít své vlastní, zřejmě autonomní systémy pro přistání na letadlové lodi, tak ATARI může sloužit jako záložní systém pro ovládání přistání dronu.
A nakonec, co vlastně brání přestavět některé F/A-18 na drony? Příští generace stíhaček už bude mít určitě volitelnou možnost pilota v kokpitu letounu.