Konec každodenního nabíjení telefonu? S novou technologií to je možné
Největším neduhem současných mobilních telefonů je bezpochyby jejich narůstající energetická náročnost. Obrazovky smartphonů se neustále zvětšují a vylepšují, ale to se nedá říct o kapacitě baterií. I při běžném používání je uživatel mnohdy donucen svůj chytrý telefon nabíjet každý den. S novou zobrazovací technologií by se to však mohlo změnit.
Společnost Bodle Technologies, kterou zastřešuje Oxfordská univerzita, vyvinula nový druh materiálu, který umožňuje výrazně snížit spotřebu elektrické energie potřebné pro napájení displeje. S novým řešením by mohla stávající kapacita baterie vystačit nejen na několik hodin při plném využití přístroje, ale dokonce i několik týdnů. Princip je podobný jako u přepisovatelných DVD. Namísto rozsvěcování celé obrazovky se pro změnu barevných nanopixelů využívají elektrické impulzy. Takový zobrazovač potřebuje pouze zanedbatelné množství energie a je stále dobře čitelný i na slunci.
Technologie by mohla být odpovědí pro mnoho výrobců telefonů, jejichž smartphony využívají 90 % kapacity baterie pro napájení obrazovky a už nejsou schopni její kapacitu zvýšit. Materiál by své místo našel jak ve smartphonech, tak v chytrých hodinkách nebo tabletech. Zajímavým polem působnosti by mohla být do budoucnosti inteligentní okna, která by díky tomuto průlomovému řešení dokázala zamezit pronikání infračervených vln dovnitř budov. Tím by se interiér v létě tolik nepřehříval, takže by se ušetřilo za klimatizaci.
Firma již zapracovala na nízkonákladovém výrobním procesu, který by měl do roka začít produkovat první prototypy. Kromě toho projednává možnosti spolupráce s několika největšími výrobci spotřební elektronky. Uvidíme, zda uspěje.