Krypto podvody dosáhly v roce 2023 rekordních 5,6 miliardy dolarů, říká FBI
Kryptoměny jako lákavý cíl podvodníků
Centrum pro stížnosti na internetovou kriminalitu FBI obdrželo v roce 2023 téměř 69 500 stížností souvisejících s finančními podvody, přičemž přibližně 10 % z nich bylo spojeno s kryptoměnami. Zajímavé je, že zatímco počet stížností spojených s kryptoměnami byl relativně malý ve srovnání s ostatními podvody, ztráty z těchto podvodů tvořily téměř 50 % z celkových finančních škod.
Kryptoměny, jako je Bitcoin, se v posledních letech staly nejen populární investiční možností, ale také lákavým cílem pro zločince. Investiční podvody, zejména ty spojené s kryptoměnami, se ukázaly být nejrozšířenější, tvoříce téměř 71 % z celkových ztrát spojených s kryptopodvody. Podvodníci se často vydávají za investiční poradce či zakládají falešné burzy, kde nabízejí nereálné výnosy, což má za následek obrovské finanční ztráty pro důvěřivé investory.
Zdroj: Shutterstock
Nárůst zločinnosti v souvislosti s růstem cen kryptoměn
Po velkém propadu cen kryptoměn v roce 2022, kdy například Bitcoin zažil výrazný pokles, došlo v roce 2023 k jejich oživení. Bitcoin v tomto roce více než zdvojnásobil svou hodnotu a v roce 2024 již narostl o dalších 35 %. Tento růst přilákal nejen nové investory, ale i zvýšený zájem zločinců, kteří využívají zvýšenou aktivitu na trhu ke svým podvodným aktivitám.
Michael Nordwall, zástupce ředitele kriminální vyšetřovací divize FBI, ve své zprávě uvedl, že s rostoucím využíváním kryptoměn v globálním finančním systému roste i jejich využívání kriminálními aktéry. Tento trend je patrný nejen v USA, ale i v dalších zemích, kde je kryptoměna stále populárnější a zároveň méně regulovaná, což otevírá více možností pro podvody.
Falešná call centra a vládní podvody
Vedle investičních podvodů byly také zaznamenány rozsáhlé ztráty spojené s call centry a podvody založenými na předstírání vládních úřadů. Tyto podvody tvořily přibližně 10 % z celkových ztrát spojených s kryptoměnami. V těchto případech podvodníci často kontaktují oběti a vydávají se za vládní úředníky či finanční poradce, kteří slibují pomoc s investováním do kryptoměn, případně řešení fiktivních problémů s daněmi či dluhy.
Jak se bránit krypto podvodům?
S rostoucí popularitou kryptoměn je důležité, aby investoři byli obezřetní. Základní pravidla pro prevenci podvodů zahrnují důkladné prověření investičních příležitostí, vyhnutí se nabídce neuvěřitelných výnosů a nedůvěra vůči nevyžádaným kontaktům s investičními či finančními poradci. FBI také doporučuje konzultovat všechny investiční kroky s důvěryhodnými profesionály a nepodléhat tlaku rychlých zisků.
Kryptoměny zůstávají velmi lákavou možností pro investory díky jejich vysoké volatilitě, která může přinést značné zisky. Nicméně s tímto potenciálem přichází i vysoké riziko, zejména v oblasti podvodů. Je zřejmé, že krypto podvody budou nadále hrozbou, pokud nebudou zavedeny přísnější regulační mechanismy a pokud se investoři nebudou více vzdělávat o rizicích spojených s touto oblastí. Zkušenosti z roku 2023 ukazují, že s každým růstem na kryptoměnových trzích přichází i vlna zločinnosti, na kterou je třeba reagovat jak na straně investorů, tak i vládních a regulačních orgánů.
Diskuse ke článku Krypto podvody dosáhly v roce 2023 rekordních 5,6 miliardy dolarů, říká FBI