Lék proti HIV na obzoru? Pacienta patrně vyléčila transplantace kostní dřeně
Britským lékařům a vědcům se podařilo uzdravit muže nemocného smrtelným virem HIV. Stalo se tak po zhruba třech letech od doby, kdy dostal pacient od dárce kostní dřeň se vzácnou genetickou mutací. Pacient navíc nebere již více než 18 měsíců žádné léky a ani po tak dlouhé době nejsou v těle pacienta po nemoci ani stopy.
Většinou po vysazení medikamentů se nemoc rychle během maximálně tří týdnů vrátí zpět v původní síle. Vedoucí celého ošetřujícího týmu, profesor Ravidra Gupta, dokonce prohlásil: „Nenašli jsme naprosto žádný virus, zkrátka nic, co by jakkoliv ukazovalo na jeho přítomnost v těle.“
Jedinec se zvláštní a ojedinělou mutací je z nějakých důvodů odolnější vůči viru HIV. Tým profesora Gupty proto hledal přesně takového dárce, který by se vyznačoval tak vzácnou genetickou mutací. Domnívali se totiž, že tato mutace nejen, že chrání jedince před HIV, ale v případě pacienta by mohla i již rozjetý virus zlikvidovat.
Díky dlouhému hledání se nakonec podařilo najít dárce s potřebnou mutací, zděděnou po obou rodičích. Tuto vzácnou kombinaci bychom našli jen zhruba u jednoho procenta lidí s původem v severní Evropě.
Pacient profesora Gupty obdržel v roce 2003 diagnózu oznamující přítomnost viru HIV. Léky však z neznámých důvodů začal užívat až v roce 2012. V tom stejném roce se rozvinul i tzv. Hodgkinův lymfom (zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin). A teprve v roce 2016 souhlasil s tím, že mu bude transplantovaná kostní dřeň.
Nejen o tomto případu, který sám o sobě ještě není považován za zcela úspěšné vyléčení, ale spíše o tzv. remisi (jedná se o stav, kdy pacient nemá žádné příznaky dané nemoci, ale přítomnost nemoci se i přes to předpokládá), je v současné době vedena vědecká konference v Seattlu.
Jedná se o historický milník v lékařském světě, protože jde teprve o druhého člověka v historii (prvním byl američan Timothy Ray Brown), u kterého nebyl po léčbě detekován virus HIV. I v případě Browna se jednalo o uzdravení díky úspěšné transplantaci kostní dřeně od dárce se vzácnou genetickou mutací. Po první transplantaci vysadil medikamenty a až do dnešních dnů u něj nebyl virus znovu detekován.