Pico-ITX destička s výkonem Galaxy S4 vypadá jako Raspberry a stojí pár korun
Nejrůznějších "klonů" Raspberry Pi se na trhu nachází spousta a občas je od originálu lze jen těžko rozeznat. Výkonný model IFC6410 sází na výpočetní výkon čtyřjádrového čipu z dílen Qualcommu, jenž ještě nedávno tepal především ve špičkových mobilních telefonech.
Psali jsme o minipočítačích:
- Nové Raspberry Pi je tu! Minipočítač vypadá jako RAM modul, nízká cena zůstala
- Levný minipočítač pcDuino3 - Destička se SATA nahradí i Raspberry Pi s Arduinem
- Rikomagic brzy uvede MK902 II, jedinou změnou bude nový RK3288 s podporou 4K
SoC Snapdragon 600 patřil ještě před necelým rokem k absolutní špičce na trhu. Nalézt jsme jej mohli například v oblíbených vlajkových lodích Samsung Galaxy S4 či HTC One, které svými parametry dodnes neurazí.
Nějaký pátek čip dokonce můžeme nalézt i v minipočítači určeném pro vývojáře. O co se jedná? Destička o Pico-ITX rozměrech (100 x 70 mm) na svém těle ukrývá právě zmíněný čtyřjádrový čip na frekvenci 1,7 GHz s integrovanou grafickou částí Adreno 320. Dále nechybí více než dostatečné 2 GB operační paměti RAM a vestavěné 4GB úložiště.
Samozřejmostí je 802.11n WiFi, Bluetooth 4.0, gigabitový Ethernet, mikrofon a audio jack. Nechybí pak ani slot na paměťové karty či SATA rozhraní. Pro připojení poslouží dvojice USB portů a jeden USB OTG. Cílovou skupinou jsou i díky integrovaným GPIO, UART, SPU a I2C konektorům především vývojáři a kutilové, ale nic nebrání nasazení minipočítače pro běžné potřeby.
Může tak posloužit třeba jako náhrada za multimediální centrum k TV. Pro obrazový výstup je použito HDMI s podporou 1080p a jako operační systém výrobce použil Android, takže o aplikace nouze určitě nebude.
Získejte zařízení 18. května se slevou. Jen za 75 dolarů
Přestože ani původní cena 149 dolarů za výkonnou placku neurazí, vyplatí se při případném nákupu sáhnout po výrazné 50% slevě. Omezena je jen na neděli 18. května a uplatnit ji bude možné zadáním kódu "makerfaire" do objednávkového formuláře na stránkách obchodu.
Nutno podotknout, že nejrůznější vývojářské minipočítače často předčí Raspberry Pi za 35 dolarů svou výbavou, ale málokdy dostupností ovladačů a alternativních operačních systémů. Za malinou zkrátka stojí obrovská a nadšená komunita, kterou bude některé z konkurenčních zařízení získávat jen těžko. V případě IFC6410 by ale minimálně s ARMovými porty stávajících linuxových distribucí neměl být problém.