Nové Raspberry Pi je tu! Minipočítač vypadá jako RAM modul, nízká cena zůstala
Počítač, ukrytý v podobě malé destičky, je na trhu něco přes dva roky. Za tu dobu se prodalo více než 2 500 000 kusů a komunita odvedla obrovský kus práce. Nyní se tvůrci rozhodli, že na trh konečně uvedou nový model. Bude mít podobu DDR2 SODIMM paměti a na jeho těle budou ukryté veškeré důležité výpočetní čipy půsovního Raspberry. Současně také dorazí na trh IO nodul s potřebnými konektory, do nějž se výpočetní část snadno připojí.
Psali jsme o minipočítačích:
- Raspberry Pi bude ještě svižnější: Nově si zahrajeme i Quake 3 ve Full HD
- Minipočítač Raspberry Pi je zpět: Jako levná sada
- Broadcomm uvolnil dokumentaci a ovladač pro GPU Raspberry Pi pod BSD licencí!
- Další minipočítače na CDR.cz
Jak jsme mohli postupem času zjistit, výkon 700 MHz procesoru Broadcom BCM2835 (použitého v Raspberry), původně určeného pro set-top boxy a multimediální zařízení, je pro spoustu nečekaných situací dostačující. Díky optimalizaci a šikovným programátorům si dnes můžeme na minipočítači zahrát třeba Quake 3 ve Full HD, přehrávat Full HD filmy, nebo zařízení použít jako server.
Stačí očesat konektory, použít piny ve stylu RAM modulu a nový produkt je na světě
Nejnovější produkty v portfoliu cílí na nejrůznější výrobce a společnosti, které jako základ svých zařízení chtějí použít Raspberry Pi. Podle tvůrců by tím mohli vzniknout další zajímavé projekty, které podpoří vývoj platformy a rozšíří zájem o programování u mladší generace. Navíc budou kompatibilní s původním Raspberry, což zaručuje rozsáhlou komunitu.
Compute module - výpočetní modul vypadá jako RAM
Prvním z představených kousků je tzv. Compute module, jehož podoba je poměrně nevšední. Raspberry Pi Foundation se rozhodla, že veškeré důležité čipy ukryje na destičku o rozměrech paměťového modulu. Hardware zůstal stejný a můžeme se tak těšit na 700MHz procesor BCM2835, 512 MB RAM a 4GB eMMC Flash úložiště. Pravda, 4GB úložiště původní verze minipočítače nemá, ale zde se má jednat o jakousi náhradu za chybějící SD slot.
Modul má rozměry 67,6 x 30 mm a perfektně tak zapadne do zmíněného DDR2 SODIMM konektoru. To ale samozřejmě neznamená, že bude sloužit jako modul do laptopu. Jen sází na stejné rozhraní, čímž tvůrci nepochybně ušetřili čas i peníze oproti vymýšlení vlastních řešení (a také tím usnadnili život kutilům). Vestavěný procesor je napřímo propojený pouze s pamětí, zbytek komunikace probíhá přes osazené piny. Počítáno je s tím, že brzy vznikne řada projektů a návrhů vlastních desek s potřebnými rozhraními.
Pokud se chcete modulům podívat pod kůži, připravil výrobce také detailní schémata:
Cena za 1 kus při objednání 100 kusů je 30 dolarů (cílovou skupinou jsou zkrátka další výrobci). Dočkají se však i běžní uživatelé, jen cena bude při objednávání po kusech o pár dolarů vyšší. Prodej je plánován na červen tohoto roku.
Compute Module IO board - vložte výpočetní modul a získáte takové větší Raspberry
Jak sám název napovídá, druhý produkt je úzce spjat s výpočetním modulem. Jedná se o jednoduchou destičku, do níž snadno zapojíte výpočetní modul a rozšíříte jej tak o konektory a rozhraní ve stylu běžného Raspberry. IO board poskytuje potřebné napájení, rozhraní jako GPIO, dále také HDMI a USB apod.
Na první pohled je jasné, že nové produkty nadace Raspberry Pi si nekladou za cíl nahradit ty stávající. Naopak se snaží poskytnout zajímavou alternativu pro všechny výrobce a startupy, kteří by na oblíbeném minipočítači chtěli postavit svá zařízení. To však samozřejmě platí i pro kutily, kteří mají díky detailním schématům v ruce další klíč ke spoustě nových projektů.