MIT pracuje na chytré rukavici, která ovlivní lucidní snění a upraví vaše sny
Zdroj: Pixabay
Snad každému se někdy zdála noční můru či toužil si prodloužit nějaký krásný sen. Někteří se doposud pídí po takzvaném lucidním snění, při kterém je spící částečně vzhůru a dokáže své sny vědomě ovlivňovat. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli speciální zařízení, které dokáže pomocí nejrůznějších senzorů pracovat s vašimi sny a dokonce je i ovládat.
Nový prototyp se jmenuje Dormio a jedná se o zařízení, které se dá navléknout na ruku, aby mohlo sledovat tep či dech nebo dokonce odeslat výsledky do chytrého telefonu. Primárním cílem je však prodloužit právě stav zvaný hypnagogie, což je stav běžně známý jako polospánek, či-li přechod mezi bděním a spánkem; nebo-li lucidní snění.
Zdroj: BusinessInsider
Právě v této fázi probíhá mnoho smyslových vjemů, které jsou pak naší myslí interpretovány v podobě nejrůznějších snů. Takovýto stav zaujal již Aristotela, Salvadora Dalího či Nikola Teslu. I přes zájem vědců trvající několik set let nebyl tento stav zcela pochopen a vědecky definován.
Dormio si před spánkem nasadíte na ruku a toto zařízení pak snímá pomocí senzorů vývoj vašeho spánku. V momentě, kdy nastává stav hypnagogie, dá pokyn spárovanému smartphonu, aby řekl nějaké slovo. Po probuzení pak lidé skutečně vyprávěli o tom, že se jim zdálo právě o. Vzhledem k tomu, že výsledky tohoto vědeckého experimentu jsou jen těžko změřitelné nezbývá než věřit výpovědím.