Muž, který slyší WiFi - pojďte si s námi poslechnout bezdrátovou síť [ukázka]
Je normální, že některé věci slyšet a vidět nemůžeme. Nejrůznější signály a záření tak unikají našim očím a uším bez toho, aby nás vůbec napadlo, že zde jsou. Jsou však ale i lidé, kteří o tyto základní smysly přišli a nikdy nemohli zaznamenat pro nás naprosto přirozené věci.
Případem někde uprostřed je 32letý Frank Swain. Ve 20 letech začal mladý věděcký publicista postupně ztrácet sluch a místo, aby hledal cestu jak znovu slyšet běžné spektrum, rozhodl se najít cestu, jak vedle něj "slyšet" i WiFi signál kolem nás.
Jak by vypadaly WiFi sítě, kdyby je bylo možné vidět?
Poněkud bláznivý nápad Swain realizoval společně se "zvukovým designérem" Danielem Jonesem. Projekt Phantom Terrains sází na převod WiFi komunikace do zvukového výstupu. Každý element bezdrátové komunikace - jméno routeru, jednotlivé pakety, způsob šifrován - je přiřazen určitému tonu. Za vším stojí speciální software a rootnutý chytrý telefon, který výsledný zvuk posílá do naslouchadel, která Frank nosí.
Stejně tak zařízení detekuje sílu signálu, směr a další detaily a opět je mění na audio výstup. Stream se skládá z dvojice úrovní - popředí a pozadí. Vzdálené signály se ozvou obdobně jako záření na Geiger-Müllerově detektoru, zatímco nejsilnější sítě v okolí se projeví jako melodie vytvořená z jejich SSID.
Jak tedy výsledný výstup zní? Na nahrávce níže je slyšet záznam z procházky, kde došlo k mapování sítí po cestě. Připraven byl i grafický výstup, který můžete spatřit na mapce výše (barvy odlišují použité kanály, odstíny způsob zabezpečení a síla se projeví jako velikost vyznačené oblasti). "Ve výsledku slyším běžné zvuky z naslouchadla kombinované se zvuky WiFi. Nakonec se tedy necítím, jako bych o něco přišel, ale spíše jako bych něco získal," řekl mladý spisovatel.
Dalo by se namítnout, že je praktický užitek nulový, ale nemusí tomu tak být. Vedle uměleckého efektu se hovoří o možnosti, že by mohla vzniknout dostupná naslouchadla rozšiřující naší hladinu slyšitelnosti o další zvuky. Neslyšícím se tedy sluch nevrátí, ale mohlo by se jednat o jakousi virtuální realitu pro naše uši, kdy budeme slyšet i to, co dříve nebylo možné.