Námořní a pozemní síly USA chtějí zařadit do své výzbroje elektromagnetická děla
US Navy se momentálně rozhoduje mezi dvěma prototypy railgunů. Buď vybere řešení BAE Systems nebo General Atomics. BAE Systems nyní do karet hraje to, že má kvalitnější chlazení, což dělu umožňuje rychlejší palbu. Konečné rozhodnutí ale bude záležet na mnoha dalších faktorech. Dělo bude muset být schopno sledovat malé cíle na velké vzdálenosti – drony a protilodní střely. Dále bude muset být schopno ničit endoatmosférické cíle až do výšky 100 námořních mil tj. 185 km (např. balistické rakety).
Příští rok hodlá námořnictvo testovat railgun na transportní lodi USNS Millinocket (JHSV-3). Zbraň ale bude schopna pálit pouze jednotlivými ranami. Automatickým nabíjením by mělo být elektromagnetické dělo vybaveno až později, v roce 2018. Díky automatickému nabíjení by pak rychlost palby měla dosahovat 10 ran za minutu. Pokud se railgun při testech na volném moři osvědčí, tak někdy mezi léty 2020 až 2025 by mohly být první lodě vybavovány 64 MJ elektromagnetickými děly. Projektily z railgunu budou dosahovat rychlosti Mach 7,5. Railguny by šly do budoucna na lodích kombinovat s protiraketovou obranou na bázi laserů. V době kdy se budou zařazovat do výzbroje tato EM děla, tak by k dispozici měla být i laserová děla s výkonem až 300 kW.
Railguny mají dostat ale i pozemní síly. Na jednom takovém pracuje General Atomics. Jedná se zatím o 10 MJ protiletadlový a protiraketový elektromagnetický kanón Blitzer. Účinný dostřel zbraně by měl být 80 km a proti raketám a letadlům by měl vystřelovat hypersonickou rychlostí programovatelnou munici obohacenou o mrak wolframových kuliček. Což by měla být pro letící objekty úplná zkáza (viz. video). Do výzbroje US Army by mohl být zařazen v roce 2019.