US Navy má v perském zálivu k dispozici plně funkční laserové dělo
Letos na jaře jsme vás informovali o prototypu laserového děla ADAM, které US Navy plánovalo jako perspektivní zbraň v boji proti hlídkovým člunům a dronům. Případně do budoucna i jako obranu proti raketám. Vývoj laserových zbraní se za tu dobu opět posunul o něco dále. Koncem léta bylo na palubu obojživelné transportní lodi USS Ponce umístěno 30 kW laserové dělo. Vývoj tohoto laserového děla stál 40 miliónů dolarů. Jedná se přitom o laserovou zbraň, která kombinuje šestici 5 kW komerčně dostupných vláknových laserů.
Laserové dělo se jeví do budoucna jako efektivní zbraň na zastrašování pirátů. Celá tato technologie má jednu nespornou výhodu a to jsou provozní náklady. Jeden výstřel z laserové děla vyjde daňové poplatníky zhruba na jeden dolar. Pokud by někdy v budoucnu došlo k ozbrojenému konfliktu mezi USA a Íránem, tak by laserové dělo mohlo být nasazeno na obranu amerických námořních sil v perském zálivu. Ve výzbroji íránských revolučních gard se nachází raketové a torpédové čluny. Před několika lety zařadil Íran do své výzbroje i novou zbraň, létající čluny Bavar 2 (viz. video)
Námořní testy laserového děla umístěného na USS Ponce trvaly necelé 4 měsíce. Zbraň prý fungovala spolehlivě i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Účinný dosah laseru je 1,6 km. Zatím se počítá s nasazením laserového děla proti člunům a dronům (lehký bezpilotní letoun je schopno dělo sundat za dvě sekundy).
Mezitím americké námořnictvo vyvíjí silnější laserová děla. V roce 2017 by měl být k dispozici prototyp 100 až 150 kW laserového děla, který by už měl být schopen sestřelit i protilodní střely. Kolem roku 2020 bychom se mohli dočkat až 10x silnějšího laseru (300 kW), než jaký tento rok americké námořnictvo testovalo.
Na laserovém dělu pracuje i Čína. Ta ho plánuje nasadit proti komerčně dostupným dronům, které mohou nést kamery (využívané pro špionážní aktivity) nebo výbušniny (zneužití pro teroristické útoky).