Německo testuje nepodmíněný příjem. Změní člověk návyky, když nemusí pracovat?
V sousedním Německu začal tento týden zajímavý experiment s nepodmíněným příjmem. Odborníci z Institutu pro ekonomický výzkum se rozhodli pozorovat ekonomické a finanční návyky na 120 lidech, kterým budou pravidelně po dobu tří let vyplácet paušální mzdu 1 200 EUR (v přepočtu zhruba přes 31 000 Kč).
Výsledky tohoto zkoumání budou následně porovnány s výsledky z další skupiny 1 380 lidí, kteří žádné paušální peníze dostávat nebudou. Podle zástupců z Institutu pro ekonomický výzkum by celý projekt neměl být hrazen z peněz daňových poplatníků, protože ho celý zafinancuje lobbistická skupina Mein Grundeinkommen.
Jediná práce, která se po účastnících výzkumu požaduje je pravidelné vyplňování dotazníku, kde se pokusí vylíčit případné změny na svém chování či návycích. Z výsledku by pak mělo jasně vyplynout, zda tato částka 31 000 Kč, která je v Německu hranicí chudoby, má nějaký vliv na kvalitu života.
Celý projekt pak logicky vyvolal širokou diskuzi, kde proti sobě stojí dva tábory – jeden zastává názor, že lidé pobírající rentu ukončí své zaměstnání a celou paušální mzdu stráví na svém gauči pití alkoholických nápojů a konzumací nezdravého jídla. Na druhou stranu si příznivci vyplácení renty myslí, že to pomůže lidem ke zvětšení jejich sociálního myšlení. Podle zkušenosti z jiných zemí se očekává, že nezaměstnanost se u této skupiny lidí nezvýší.