CDR.cz - Vybráno z IT

Nokia Lumia 1020: Revoluce ve fotografování mobilem?

Nokia Lumia 1020 - úvodní foto
Nokia představila tento týden svoji dlouho očekávanou vlajkovou loď, telefon Lumia 1020. Chlubit se může fotoaparátem s gigantickým rozlišením 41 megapixelů, výborným displejem nebo velmi bohatou výbavou. Podrobně si shrneme všechny jeho specifikace.

Kapitoly článků

1.  Nokia Lumia 1020: Vzhled a výbava

Mnoho informací o tomto novém (foto)mobilu bylo dostupných už před jeho samotným představením (to se konalo ve čtvrtek v americkém New Yorku). Prezentací, která trvala zhruba 45 minut, provázel řídící prezident společnosti Stephen Elop. Žádným překvapením tedy nebyl ani PureView fotoaparát s ohromným rozlišením 41 megapixelů, který je zároveň i hlavním lákadlem nové Lumie. Nyní si ze záplavy informací, které se po představení telefonu objevily, vybereme ty nejdůležitější, povyšující tento smartphone nad ostatní konkurenční zařízení.

Nokia Lumia 1020 - img1

Čistý vzhled a zpracování

Po vzhledové stránce nás telefon asi ničím nepřekvapí – Nokia se nesnažila experimentovat a použila stejný vzhled jako u starších modelů Lumií. Tělo telefonu má tedy zaoblené boční hrany pro pohodlnější držení v ruce a nad barevným plastem na jeho přední straně vyniká černé ohraničení displeje, jenž chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 3 (použité například i u telefonu Samsung Galaxy S4). Trojice senzorových kláves s šipkou pro návrat zpět, logem Windows pro domovskou obrazovku a ikonkou lupy k vyhledávání zůstává rovněž nezměněna.

Při pohledu na zadní stranu už ale spatřujeme něco neobvyklého: rozměrný černý kruh nesoucí čočku fotoaparátu a sousedící zdroje světla k focení za šera či ve tmě. Nechybí ani logo Nokia či údaje o rozlišení a technologii použitého fotoaparátu, jak je ostatně u Nokie zvykem. Zbytek zadní strany zahaluje rovněž barevný plastový kryt.

Nokia Lumia 1020 - img3

Na pravé hraně smartphonu zůstala zachována tlačítka jako u starších verzí Lumií sloužící k ovládání hlasitostí, vyfocení snímku či odemknutí displeje. Design Lumie 1020 je tedy jednoduchý, čistý a k dispozici bude i několik variant barevného provedení. Hodí se také zmínit, že celé tělo telefonu je vyrobené z polykarbonátu s unibody konstrukcí, což znamená, že tvoří jeden celek. To zároveň popírá i možnost sejmutí zadního krytu baterie.

Displej

Přední straně telefonu dominuje stejný displej, jaký byl použit u starší Lumie 925, tedy AMOLED displej s úhlopříčkou 4,5 palce a WXGA rozlišením 1280 x 768 obrazových bodů. Má ale mnohá vylepšení v podobě speciální vrstvy ClearBlack pro věrnější podání černé, High Brightness Mode zase zajišťuje lepší viditelnost na slunci. Nechybí ani velmi citlivá dotyková vrstva, s jejíž pomocí můžeme displej ovládat třeba i v rukavicích.

Nokia Lumia 1020 - img4

Hardwarová výbava

Ta je opět obdobná, jako u předchozích verzí - konkrétně Lumie 920 nebo 925. Přední příčku zaujímá dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 tikající frekvencí 1,5 GHz na jádro a spolu s ním i grafický čip Adreno 225. Operační paměť byla ale navýšena na rovné 2 GB, zřejmě kvůli rychlejšímu zpracování dat pořízených snímků. Tím je telefon zároveň i prvním smartphonem s Windows Phone, kde byla použita větší RAM, než je její obvyklá velikost 1 GB.

S interní pamětí úložiště už to ale taková sláva není – nabízí prostor s kapacitou 32 GB, což je poměrně málo vzhledem k velikosti fotografií pořízených v maximálním rozlišení. K jejímu dodatečnému rozšíření chybí bohužel i slot na paměťovou kartu. Podle dostupných informací bude Telefónica O2 nabízet v Latinské Americe i v Evropě exkluzivní verzi telefonu s větším 64GB úložištěm a je tedy možné, že se tento model dostane i na tuzemský trh.

Nokia Lumia 1020 - img7

Také na konektivitě si dala Nokie záležet. V jejím čele nalezneme podporu standardních bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth ve verzi 3.0. Je docela škoda, že výrobce nesáhl po novější verzi 4.0, jejíž vlastností je i menší spotřeba elektrické energie. Mobilní data zprostředkovává HSDPA (download 42 Mb/s) i HUSPA (upload 5,8 Mb/s) a nechybí ani podpora LTE sítí, satelitního GPS či bezdrátového NFC, které za pomoci speciálního krytu umožní i bezdrátové nabíjení telefonu.

Zdroje: 

theverge, tisková zpráva

Kapitoly článků
1.  Nokia Lumia 1020: Vzhled a výbava

Galerie ke článku

Petr Kodl (Google+)

Extrovertní perfekcionista, jehož snem je pochopení žen a jiných technologických záhad či vymožeností jednadvacátého století.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nokia Lumia 1020: Revoluce ve fotografování mobilem?

Úterý, 16 Červenec 2013 - 17:21 | petr ib | kresba rastru cihel na druhé fotografii je ve...
Úterý, 16 Červenec 2013 - 13:37 | Doctorx Doctory | kdyby na tom nebyl ten divno system widle , byl...
Úterý, 16 Červenec 2013 - 13:21 | Michal Dobrodenka | super ! Vzhladom na to ze sa to uz tiahne tyzdne...
Úterý, 16 Červenec 2013 - 12:22 | Jiří Molnár | Díky za feedback pánové. O problému víme a...
Úterý, 16 Červenec 2013 - 03:49 | Pofiderná Identita | mam ten samy problem a pekne ma to uz se*e :/
Pondělí, 15 Červenec 2013 - 09:55 | Michal Dobrodenka | ked sme uz pri redakcnom systeme, preco sa mi v...
Neděle, 14 Červenec 2013 - 20:35 | Jiří Molnár | Pravdu máte oba dva. V době vydání článku nám...
Neděle, 14 Červenec 2013 - 11:29 | ZdenekJi | Možná by pak bylo poznat, že to rozlišení to...
Neděle, 14 Červenec 2013 - 10:51 | Michael Reeve | nerozumiem preco nie su k dispozicii fotografie v...
Neděle, 14 Červenec 2013 - 10:04 | corwin78 | Kapacita 32GB by měla stačit, ty fotky stejně...

Zobrazit diskusi