Nokia Lumia 1020: Revoluce ve fotografování mobilem?
Kapitoly článků
Mnoho informací o tomto novém (foto)mobilu bylo dostupných už před jeho samotným představením (to se konalo ve čtvrtek v americkém New Yorku). Prezentací, která trvala zhruba 45 minut, provázel řídící prezident společnosti Stephen Elop. Žádným překvapením tedy nebyl ani PureView fotoaparát s ohromným rozlišením 41 megapixelů, který je zároveň i hlavním lákadlem nové Lumie. Nyní si ze záplavy informací, které se po představení telefonu objevily, vybereme ty nejdůležitější, povyšující tento smartphone nad ostatní konkurenční zařízení.
Čistý vzhled a zpracování
Po vzhledové stránce nás telefon asi ničím nepřekvapí – Nokia se nesnažila experimentovat a použila stejný vzhled jako u starších modelů Lumií. Tělo telefonu má tedy zaoblené boční hrany pro pohodlnější držení v ruce a nad barevným plastem na jeho přední straně vyniká černé ohraničení displeje, jenž chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 3 (použité například i u telefonu Samsung Galaxy S4). Trojice senzorových kláves s šipkou pro návrat zpět, logem Windows pro domovskou obrazovku a ikonkou lupy k vyhledávání zůstává rovněž nezměněna.
Při pohledu na zadní stranu už ale spatřujeme něco neobvyklého: rozměrný černý kruh nesoucí čočku fotoaparátu a sousedící zdroje světla k focení za šera či ve tmě. Nechybí ani logo Nokia či údaje o rozlišení a technologii použitého fotoaparátu, jak je ostatně u Nokie zvykem. Zbytek zadní strany zahaluje rovněž barevný plastový kryt.
Na pravé hraně smartphonu zůstala zachována tlačítka jako u starších verzí Lumií sloužící k ovládání hlasitostí, vyfocení snímku či odemknutí displeje. Design Lumie 1020 je tedy jednoduchý, čistý a k dispozici bude i několik variant barevného provedení. Hodí se také zmínit, že celé tělo telefonu je vyrobené z polykarbonátu s unibody konstrukcí, což znamená, že tvoří jeden celek. To zároveň popírá i možnost sejmutí zadního krytu baterie.
Displej
Přední straně telefonu dominuje stejný displej, jaký byl použit u starší Lumie 925, tedy AMOLED displej s úhlopříčkou 4,5 palce a WXGA rozlišením 1280 x 768 obrazových bodů. Má ale mnohá vylepšení v podobě speciální vrstvy ClearBlack pro věrnější podání černé, High Brightness Mode zase zajišťuje lepší viditelnost na slunci. Nechybí ani velmi citlivá dotyková vrstva, s jejíž pomocí můžeme displej ovládat třeba i v rukavicích.
Hardwarová výbava
Ta je opět obdobná, jako u předchozích verzí - konkrétně Lumie 920 nebo 925. Přední příčku zaujímá dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 tikající frekvencí 1,5 GHz na jádro a spolu s ním i grafický čip Adreno 225. Operační paměť byla ale navýšena na rovné 2 GB, zřejmě kvůli rychlejšímu zpracování dat pořízených snímků. Tím je telefon zároveň i prvním smartphonem s Windows Phone, kde byla použita větší RAM, než je její obvyklá velikost 1 GB.
S interní pamětí úložiště už to ale taková sláva není – nabízí prostor s kapacitou 32 GB, což je poměrně málo vzhledem k velikosti fotografií pořízených v maximálním rozlišení. K jejímu dodatečnému rozšíření chybí bohužel i slot na paměťovou kartu. Podle dostupných informací bude Telefónica O2 nabízet v Latinské Americe i v Evropě exkluzivní verzi telefonu s větším 64GB úložištěm a je tedy možné, že se tento model dostane i na tuzemský trh.
Také na konektivitě si dala Nokie záležet. V jejím čele nalezneme podporu standardních bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth ve verzi 3.0. Je docela škoda, že výrobce nesáhl po novější verzi 4.0, jejíž vlastností je i menší spotřeba elektrické energie. Mobilní data zprostředkovává HSDPA (download 42 Mb/s) i HUSPA (upload 5,8 Mb/s) a nechybí ani podpora LTE sítí, satelitního GPS či bezdrátového NFC, které za pomoci speciálního krytu umožní i bezdrátové nabíjení telefonu.
theverge, tisková zpráva