Nová legislativa nařizuje povinnou registraci dronů, hrozí sankce až 5 milionů
Všichni držitelé dronů budou muset k 1. červenci oficiálně zaevidovat své stroje v elektronické evidenci. Tato registrace je povinná a bude se skládat z údajů o provozovateli dronu, jakožto o jeho technických parametrech. Policie bude na dodržení tohoto nového nařízení dohlížet a v případě, že objeví nezaregistrovaný dron, může se jeho majitel těšit na pokutu až 5 milionů korun. Nově také nařízení stanovuje i minimální věk pro provozování dronu, a to 16 let.
Až doposud měli povinnost registrovat svůj dron pouze ti majitelé, kteří ho využívali ke komerčním účelům. Jelikož je amatérských dronů na našem území přes sto tisíc, je zapotřebí je nějak legislativně ošetřit. Vzhledem k tomu, že dron je do jisté míry účastníkem leteckého provozu, platí pro něj, stejně jako pro letadla, zákaz létaní v bezletových zónách, jako je Pražský hrad, jaderná elektrárna, atd.
Podle mluvčího Úřadu pro civilní letectví, Vítězslava Hezkého je: „každý ten prostor má obecně dané podmínky, za jakých se tam létat smí, případně je na to zvláštní povolení.“ Tyto bezletové zóny budou chráněny a veškeré drony pohybující se v této oblasti budou zneškodnění a bude přerušeno spojení mezi strojem a pilotem.
Nedávný útok dronů v Saudské Arábii bude mít pravděpodobně za následek rozšiřování těchto oblastí. Pravidla létání dronů upravuje navíc Doplněk X leteckého předpisu L2, který mimo jiné specifikuje třeba i maximální letovou výšku, vzdálenost 50 metrů od místa vzletu a přistání a další pravidla, která musí každý uživatel dronu bezpodmínečně znát.