Nový nejtemnější materiál na světě: Je tak černý, že to vědci nedokáží změřit!
Co je to vlastně černá barva?
Černou vnímáme tehdy, pokud z daného směru nepřichází žádné světlo. Pokud tedy materiál pohlcuje světlo všech barev, všech vlnových délek, dá se označit za černý - žádnou barvu neodráží. Naopak bílou pozorujeme, pokud z daného směru přichází světlo všech barev. Toto skládání barev objevil už Isaac Newton při svých pokusech s optických hranolem.
Vantablack - černý a černější
Společnost Surrey NanoSystems je známá vývojem materiálu Vantablack, který dokáže absorbovat téměř veškeré dopadající světlo. Zbytková hodnota, jenž je materiálem odražena zpět, činí nějakých 0,035 procenta. A to je jednoduše řečeno zatraceně málo. Tak málo, že se objekty pokryté tímto materiálem zdají být „neviditelné“.
Vantablack je složený z nanotrubiček, které světlo pohltí. Nyní výzkumníci hlásí, že mají k dispozici vylepšenou verzi. Dokonce tak dobrou, že ani spektrometry v laboratoři už nejsou schopné nadále měřit hodnotu odraženého světla. Procenta tedy neví ani sami výzkumníci.
Jak lze spatřit na videích, ani při svitu laserem nedochází u nového nanomateriálu k viditelnému odrazu. Už v minulosti jsme mohli spatřit např. demonstrativní video, kde na zmačkaném alobalu nanesený materiál vytváří dojem rovné plochy. A nyní je efekt ještě silnější.
K čemu je to celé dobré? Vantablack nalezne využití v mnoha oblastech, jako je ohřev vody pomocí dopadajícího světla. Speciálně si na něj brousí zuby také armáda pro maskování na své „neviditelné“ stroje.