Opatření proti nepovolenému létání aneb jak dron v Tokiu loví drony do sítě
Bezpečnostní agentury po celém světě si uvědomují, že skvělý technologický vynález nemusí sloužit jen k dobrým věcem. Tokio se rozhodlo, že proti nezvaným narušitelům vzdušného prostoru bude bojovat po svém.
Sestřelení je krajní řešení, chytání funguje dobře
Raději než se snažit létající hračky sestřelovat či jinak zneškodnit, museli najít cestu, jak dostat drony na zem bez rizika, že někomu z kolemjdoucích padnou na hlavu. Nakonec zvolili vlastní drony, na které přichytí velkou síť, do níž létající narušitele chytá.
Ačkoliv zní chytání dronů do sítě komicky, na videu vše dává větší smysl (i když se nejprve zdá, že dron skončí spíše na zemi, než v síti). Policie pro své účely na videu podle všeho sáhla po modelu DJI Spread Wings 900, ke kterému přidělala síť o rozměrech 3 x 2 metry.
Incidenty se množí, drony už nesly i radioaktivní materiál
A proč Japonci sáhli po podobném řešení? Vše je především reakcí na incident z jara tohoto roku, kdy policie zachytila létající model, který nesl radioaktivní materiál na střechu budovy, kde sídlí ministr. Pachatele nakonec úspěšně policie zatkla. Od února příštího roku se jako reakce na incident u vládních budov bude pohybovat dron, který bude hlídat tamní vzdušný prostor.
Že může být dron reálnou hrozbou asi nikdo nepochybuje. Když na podzim 2013 kancléřka Angela Merkelová stála na pódiu v Drážďanech, asi nečekala, že bude její ochranka muset lovit ze vzduchu oblíbený AR.Drone ovládaný členy tamní pirátské strany. Tehdy ještě o útok nešlo, ale kdybyste vzali běžný dron za deset tisíc, přidělali k němu půl kilogramu výbušnin, máte v ruce skvělou taktickou zbraň. Proto se při návštěvách důležitých státníků používají nejrůznější rušičky, včetně vysílačů falešného GPS signálu apod.