CDR.cz - Vybráno z IT

Pavučiny z kamene a času: Nový snímek z Marsu fascinuje geology i laiky

Zdroj: Shutterstock

Mars ukázal svou jemnější stránku – síť kamenných žil připomínajících pavoučí pavučiny, které po miliardy let ukrývaly příběh dávné vody. Rover Curiosity nyní zachytil toto úchvatné panorama v nevídaném 360stupňovém pohledu, a to v barvách, které připomínají Zemi.

Když se řekne Mars, většina lidí si představí pustou, červenou krajinu bez života. Nový snímek z roveru Curiosity však ukazuje mnohem jemnější a zároveň záhadnější tvář této planety. V květnu 2025 během svých 4451. až 4454. marťanských dnů (solů) pořídil rover úchvatnou 360stupňovou panoramu tvořenou 291 jednotlivými snímky. Výsledkem je scéna, která vypadá téměř pozemsky – jemně nasvícená a plná detailů, které byste možná na Marsu ani nečekali.

Největší pozornost vzbudily takzvané boxwork útvary – kamenné vzory připomínající pavoučí sítě nebo mozaiku z časem zkamenělých žil. Vědcům jsou tyto formace známé už delší dobu, ale takto komplexně a jasně je zachytil rover vůbec poprvé. Jejich původ sahá miliardy let do minulosti. Tehdy proudila trhlinami hornin podzemní voda, která s sebou nesla minerály. Ty se usazovaly ve štěrbinách a postupně ztvrdly. Okolní měkčí hornina však podléhala erozi – zejména působením marťanských větrů. Výsledkem jsou dnes vyvýšené žilnaté struktury, které vzdorují zubu času a vytvářejí síť podobnou pavučinám.

A právě tato vizuální podobnost jim vynesla přezdívku „Martian Spiderwebs“ – marťanské pavučiny. Při pohledu z výšky působí jako umělecké dílo přírody, které zachycuje moment z hluboké minulosti Marsu. Vědce fascinují nejen esteticky, ale především geologicky – jsou totiž důkazem, že tekutá voda na Rudé planetě skutečně proudila a formovala krajinu.

Na panoramatu jsou kromě boxwork vzorů vidět i další zajímavosti. Ve středu snímku lze rozeznat stopy kol samotného Curiosity. Vpravo se tyčí osamělý skalní útvar přezdívaný Texoli, a daleko v pozadí vystupuje na horizontě okraji kráteru Gale – obřího impaktního kráteru, který Curiosity zkoumá už od svého přistání v roce 2012.

Od roku 2014 se rover pohybuje v předhůří centrálního masivu kráteru – hory Mount Sharp, vysoké asi pět kilometrů. Cílem mise je porozumět geologické historii planety a zjistit, zda Mars někdy nabízel podmínky vhodné pro život.

Za úchvatné snímky vděčíme hlavně systému Mastcam, tedy kamerovému systému na hlavním stožáru roveru. Vyvinula jej společnost Malin Space Science Systems v San Diegu a umožňuje pořizovat jak širokoúhlé snímky, tak detailní fotografie zkoumaných hornin. Celou misi vede kalifornská Jet Propulsion Laboratory (JPL), která je součástí Caltechu.

NASA nyní zpřístupnila interaktivní 360° video, ve kterém si každý může virtuálně projít marťanskou krajinu a prohlédnout si tyto výjimečné geologické jevy téměř jako ve skutečnosti. Video ukazuje nejen fascinující boxwork útvary, ale i topografii okolí, atmosféru scény a tichou majestátnost planety, která nás stále nepřestává udivovat.

Tagy: 
Zdroje: