PiPhone: Vyrobte si ze svého Raspberry Pi kutilský smartphone za 3 tisíce Kč
Pokud jste si do této chvíle nedovedli reálně představit modulární telefon, kutilský koutek Davida Hunta vás jistě pobaví a zároveň obohatí vaši představivost. Hrátky s Raspberry Pi jsou neskutečně rozmanité, člověk je neustále fascinován zajímavými projekty, ve kterých malina nalezla své čestné uplatnění.
DIY projekt PiPhone v celkovém finančním souhrnu vyjde kutila na 158 dolarů, tedy cca 3 tisíce korun. V této ceně je zahrnut i nákup samotného Raspberry Pi (model B) za 40 dolarů. Ostatní důležité části tvoří dotykový displej (320x240 px), 2500mAh LiPo baterie, SIM900 GSM/GPRS modul, DC-DC konvertor a nutná drobná kabeláž, přepínače a konektory.
David veškeré součástky objednal z internetových obchodů, softwarové prostředí pro účely tohoto projektu sám v Pythonu doprogramoval. Slibuje, že v případě zájmu v průběhu příštího týdne jej poskytne k volnému stažení. Sám přiznává, že aktuální kód není zrovna dvakrát čistý, i když svůj účel splňuje na jedničku. Prostředí obsahuje jednoduchou numerickou klávesnici pro vytočení čísla, klávesu pro příjem a zavěšení telefonu.
Klíčovou komponentou mimo samotného Raspberry Pi je komunikační modul, SIM900 GSM/GPRS. Ten podporuje standardní AT příkazy, což je do budoucna velmi perspektivní záležitost. Mimo klasické telefonie je tak možné přes tento modul i posílat textovky, data aj. K realizaci samotného hovoru budete potřebovat mimo SIM karty (slot ve spodní části) také sluchátko s mikrofonem, které připojíte skrze 3,5mm jack do vstupu a výstupu.
Jelikož David nechtěl vést do zařízení napájení, sáhl po LiPo baterii. Pomocí DC-DC konvertoru převádí její 3,7 V na potřebných 5 V, což ale ve výsledku umožňuje zařízení běžet „jen“ pár hodin. Právě umístění baterie mezi Adafruit TFT displej a Raspberry Pi je trochu kamenem úrazu, co se do odvedení tepla z procesoru týče. Po delší době provozu lze totiž pozorovat významné zahřívání, které David zatím řešil separátním chlazením malým větráčkem, dokud nebylo zařízení zase na dotek chladné.
Samozřejmě, že za cenu tři tisíce korun seženete v obchodě plnohodnotný elegantní smartphone, PiPhone rozhodně není masová záležitost – je to fakticky jen funkční hrátka a zajímavost. Prostě demonstrace toho, co všechno lze udělat z dostupných levných komponent a špetkou zručnosti.