Další využití - Raspberry Pi jako NAS server, palubní počítač i retro konzole
Kapitoly článků
Bylo by špatné nedocenit Raspberry po všech stránkách. Nejedná se o hardware s potenciálním využitím pouze pro HTPC a multimediální centrum. Stejně jako kterýkoli jiný počítač může posloužit ke spoustě dalších účelů. My se podíváme na ty nejzajímavější možnosti jeho nasazení, včetně několika netradičních.
Server a síťové úložiště (NAS)
Připojte k destičce síťový kabel, do USB externí disk a můžete snadno získat funkční síťové úložiště. Při využití distribuce Fedora Remix získáte v základu službu Samba pro sdílení dat a nemusíte nic dalšího instalovat.
Filmy, hudbu, fotografie a další data si můžete pohodlně sdílet v domácí síti s jakýmkoli zařízením a tím ušetřit spoustu času při přepojování kabelů.
Pokročilejší uživatelé mohou z "maliny" vytvořit webový server, nebo vše propojit se službami Google Drive, Dropbox apod. a udělat si opravdu moderní domácí síť s přístupem do cloudu.
Návod na tvorbu NAS serveru s Raspberry Pi naleznete na stránkách http://elinux.org/R-Pi_NAS
Webový server
Sháníte opravdu levný server? Uživatel gigafide na videohostingu YouTube publikoval návod, ve kterém ukazuje, jak toto během chvilky dosáhnout. A pak, že server musí nutně stát tisíce.
Vzdálené ovládání pracovního PC
VNC slouží pro vzdálené ovládání plochy a výhoda spočívá v tom, že je multiplatformní. To znamená, že díky aplikaci VNC Viewer není problém ovládat z prostředí linuxu počítač s Mac OS. Pokud ji tedy rozběhnete na svém počítači a i Raspberry, nic vám nebrání pracovat na dálku, ať už je počítač kdekoli v síti.
Konzole pro staré arkádovky
Pamatujete na staré 16 bitové hry, kdy se obraz skládal z velkých pixelů a hratelnost měla prim před nadupanou grafikou? Na Linux existuje nemalé množství emulátorů, takže stačí jeden z nich nainstalovat a poté ještě sehnat svojí oblíbenou hru.
Carputer - palubní počítač do auta
Někteří moddeři, jak se nadšencům do úprav říká, neváhají vymýšlet podobné šílenosti, jako je palubní počítač stavějící na tomto miniaturním počítači. Po připojení k dotykovému panelu, GPS modulu a napájení z auta vznikne jakýsi tablet.
Mluví o tom alespoň komunita na diskusním fóru, ale žádné finální fotografie se mi nepovedlo najít.
MoccaPi - nechte si udělat kávu
Tuto možnost je nutné brát poněkud s nadsázkou. Přeci jen připojit Raspberry ke kávovaru a pomocí vlastních scriptů jej donutit spustit proces vaření kávy je extrémem. Ale jak se zdá, zvládnout lze cokoli.