Představení a běh distribucí - OpenELEC XBMC, Raspbmc, Debian, Arch Linux, QtonPi
Kapitoly článků
Ihned po uvedení začali počítačoví nadšenci jásat a přemýšlet, co vše s malým zařízením udělají. Nejčastěji padala volba na připojení k televizoru a využívání jako HTPC (Home Theater Personal Computer) a multimediálního centra.
Ve spojení s tím padla řeč na oblíbený software XBMC, který je v tomto ohledu asi nejznámější volbou a má za zády rozsáhlou komunitu. Odezva od vývojářů na sebe nenechala dlouho čekat a v těchto dnech jsou k dostání hned dvě různé distribuce pro Raspberry Pi.
OpenELEC XBMC a Raspbmc - Raspberry jako multimediální centrum
OpenELEC je stejně jako Raspbmc operačním systémem speciálně navrženým pro běh XBMC, multimediálního softwaru vyvíjeného s otevřeným zdrojovým kódem. Ideou je umožnit lidem využití jejich běžného počítače či HTPC jako multimediálního centra.
Instalace systému je poměrně snadná (viz kapitola instalace) a stejně tak se mu nedá moc co vytknout. Co slibuje, to také zvládá, a funkci multimediálního centra zastoupí na výbornou. Jelikož se neustále vylepšuje a současná verze není finální, je znát pomalejší odezva prostředí. Tento faktor se ještě zhorší, pokud se rozhodnete v průběhu přehrávání HD videa pohybovat v menu nebo provádět další úkony. Doba startu od zapnutí po možnost využití se pohybuje kolem 50 vteřin.
Debian "squeeze" Linux
Doporučenou distribucí, kterou lze stáhnout přímo z oficiálního webu výrobce, je právě Debian "squeeze". Systém k mému překvapení běhal opravdu rychle, problémem nebylo prohlížení webových stránek, a pocit jsem měl z distribuce poměrně dobrý.
Pozor na nastavení po prvním nabootování, kdy je nutné změnit uživatelské heslo. Osobně jsem se sám nachytal a zvolil volbu "přeskočit a nezobrazovat toto menu při příštím startu". Následkem byl problém, kdy se do systému napodruhé nešlo přihlásit a byla nutná nová instalace (případně změna konfiguračních souborů).
Arch Linux
Arch Linux je vyvíjen jako nenáročný, odlehčený a snadno přizpůsobitelný systém. To platí jen pro jeho náročnost na hardware, ne však na uživatele, a je tak doporučen jen zkušenějším z nás. Odlehčení se týká i dalších programů, které musíme téměř všechny doinstalovat dodatečně.
QtonPi
Poslední z oficiálních distribucí se zaměřuje především na vývojáře. Svědčí o tom i integrované vývojářské SDK pro knihovnu Qt 5. Na jeho vývoji pracuje široký tým programátorů, mezi nimiž jsou i lidé z Nokia a vývojáři Androidu ICS. Právě Nokia zakoupila 400 kusů Raspberry Pi a rozhodla se je pro účely zlepšení Qt 5 poskytnout nadějným vývojářům.