Policie v Polsku zabavuje podezřelým z pirátství domácí počítače
Podle polského práva samotné stahování filmů není nelegální, ale něco jiného je už sdílení autorsky chráněného díla, čehož využívá síť BitTorrent a p2p sítě. A právě kvůli sdílení jednoho filmu se nyní dostaly stovky Poláků do křížku se zákonem.
Policie v Polsku má od oblastní prokuratury povolení zabavit počítače uživatelům internetu, kteří jsou podezřelí z nelegálního sdílení polského filmu Wkręceni (jedná se o komediální snímek z roku 2013, který na největší polské filmové databázi získal hodnocení 5,6/10).
Podezřelí jsou vybíráni na základě IP adresy, přičemž měli sdílet snímek Wkręceni na síti BitTorrent mezi červnem a červencem roku 2014. V roce 2015 proběhla v Dolnoslezském vojvodství policejní razie, při níž bylo zabaveno přibližně na tisíc počítačů uživatelům internetu, kteří si z pohodlí domova měli výše uvedený snímek stáhnout a dále ho s ostatními uživateli sdílet.
V celém Polsku tento film mělo stáhnout (a dále sdílet) na 40 000 polských uživatelů. Ti teď zřejmě žijí v nejistotě, jelikož policejní akce dále pokračuje. Policie se podle polského IT serveru benchmark.pl nyní zaměří na uživatele ze Západopomořanského vojvodství.
Zabavené počítače jsou na speciálních pracovištích přezkoumány odborníkem v oboru informatiky. Celá procedura, kdy si podezřelí musí vystačit doma bez počítačů by měla trvat několik týdnů, maximálně měsíců. Podle veřejného ochránce práv není tento postup nejlepší, protože uživatelé, kteří se nedopustili nelegálního sdílení, tak přijdou o nástroj potřebný k práci nebo ztratí možnost se dostat ke svým soukromým souborům. Nehledě na to, že podezřelí můžou mít doma už nový hardware, a ne ten z něhož se mělo uskutečnit sdílení snímku.
Pokud se po analýze prokáže, že došlo k nelegálnímu sdílení filmu, tak podezřelým hrozí trestní stíhání, pokuta a až dva roky odnětí svobody.