Povinná výbava (nejen) ajťáka v postapokalyptickém světě. Co si narychlo pořídit, kdyby šlo do tuhého?
21.12.2012, magické datum pro mnoho obyvatelů naší planety. Přes nemalou bagatelizaci si stejně musíme položit otázku "co kdyby náhodou?". My bychom v případě blížící se nemilé události samozřejmě nejprve zkusili zajistit nějakou tu zásobu potravin a vody, ale to by byl jen vrchol ledovce.
Následující výčet zařízení má dle našeho mínění nemalé uplatnění i v postapokalyptickém světě. S jejich pomocí si vyrobíte elektřinu, dovoláte se a pomohou i uvařit. Nevěříte?
Uvaří vodu a nabije baterie přes USB
Plynový vařič je nepochybně dobrá volba, ale jak dlouho v případě nouze vydrží? Alternativa je velmi jednoduchá a především praktická. Biolite CampStove má podobu malé nádoby, v níž jednoduše rozděláte oheň jakýmkoli dostupným hořlavým materiálem. Součástí "vařiče" je krabička schopná přeměňovat teplo na elektrickou energii.
Vytvořená energie má hned dvojí využití. Pohání integrovaný ventilátor, čímž dochází k lepšímu hoření a zároveň dokáže napájet volitelné do USB připojené zařízení.
Praktičnost tohoto řešení ukazuje video výše, ale bylo by hříchem nezmínit pár poznatků. K uvaření (převaření) jednoho litru vody prý stačí 46 gramů dřeva a ještě u toho můžete nabíjet. Co by nás zajímalo je doba a palivo potřebné k plnému dobití např. mobilního telefonu. Tato sranda by mohla mnohé potěšit i při běžném kempování. Zakoupit jí lze za cenu 129 dolarů - kolem 3 000 Kč.
Sázka na solární energii: Slunce nás zničí, nebo pomůže
Na trhu je spousta nejrůznějších solárních nabíječek s integrovanou baterií. Tu lze v případě potřeby jednoduše nabít pouhým "vystavením" na slunci. Nabídke e-shopů je v tomto případě opravdu bohatá a výběr něcháme na každém z vás.
Solární řešení se zdá být jednoduché a praktické. Pokud však nenastane potřeba úkrytu v podzemí...
Odolný telefon se vším důležitým a integrovanou vysílačkou
Mobilní telefony a komunikační infrastruktura jako taková dostává v apokalyptických filmech na frak jako první. Při tomto scénáři můžeme naprostou většinu současných telefonů rovnou zahodit. Najdou se ale i kousky, které zvládají nejen běžný provoz v mobilní síti, ale v případě nouze si poradí i s funkcí radiové vysílačky.
Zmiňme například odolný dualSIM Evolve Predator. Ten by měl být ideálním společníkem do náročných podmínek. Nevadí mu mrazy, tedy až -20°C a hodí se i do horka, konkrétně +60°C. Kamarádí se s vodou, blátem, prachem a když se ocitne mimo signál, stále zbývá integrovaná vysílačka.
Když k tomu připočteme 1800 mAh baterii, GPS, fotoaparát, odolné tělo s prvky ze slitiny hořčíku, zdá se být prozíravou volbou. Detailní specifikaci nabídne web výrobce. To vše za cenu kolem 5 000 Kč.
Zachovejte vědomosti a knihy pro budoucí generace. Jak? No přeci digitálně
Jídlo tedy uvaříme, mobil si dobijeme, ale co dělat ve chvílích nudy, mezi sběrem lesního ovoce a odrážením nájezdů zmutovaných veverek? Spousta knih, které jste za celý život nestihli přečíst, teď dostane své místo na slunci.
Stačit k tomu bude některá z elektronických čteček, které staví na technologii tekutého inkoustu. Jejich výběr možná usnadní náš letošní srovnávací test, kde jsme se zástupcům těch dotykových podívali na zoubek. Čtečky vynikají opravdu vysokou výdrží a při běžné zátěži většinou zvládnou až několik tisíc otočení stran.
Do jejich nemalé úložné kapacity se elektronického čtiva vejde požehnaně a pokud se katastrofa bude blížit, mějte po ruce vlastnoručně sestavenou "knihovnu posledního soudu". Tedy několik stovek až tisícovek knih (samozřejmě poctivě nakoupených, OSA přežije vše), jež budou neocenitelnou pomůckou při udržování inteligence a pokroku našeho druhu.
Problémem se v tomto případě jeví životnost uložených dat. Jakožto trvanlivou zálohu tedy zvolte DVD Data Tresor Disc a problém je vyřešen.
Když už zachraňujeme znalosti...
Elektronickou čtečku máme, knihy také, ale jak se dostat k nějakému ucelenějšímu celku informací, který se snaží (alespoň povrchně) pokrýt většinu znalostí? Encyklopedie Wikipedia je fenoménem naší doby a světe div se, má i svojí kompletní offline verzi.
Tu stačí stáhnout z následujících stránek a poté nahrát třeba do zmiňované čtečky, kde dnes nechybí webový prohlížeč, v němž jí můžeme pohodlně procházet.
Nic se nestalo?
A co dělat, když jste v očekávání na apokalypsu nakoupili nespočet zmiňovaných produktů a nakonec k ničemu nedošlo? I zde poradíme. Nakupte si zboží přes internet a vybírejte to, které mají obchody skladem a lze si jej ihned osobně vyzvednout. Pokud totiž po Novém roce situace "vychladne", nic nebude bránit starému dobrému navrácení ve čtrnáctidenní lhůtě. Při ponechání ale také neprohloupíme, co kdyby to brzy přišlo?
Pochlubte se i vy. Máte nějaký tip na elektroniku, která v případě katastrofy najde své uplatnění?