Velký test elektronických čteček knih. Na čem si nejlépe počte český zákazník?
Kapitoly článků
Čtení v elektronické podobě je záležitostí starou jako počítače samotné. Zobrazování znaků na monitoru je sice v pořádku a dá se zde poměrně pohodlně konzumovat nejrůznější textový obsah, ale na delší texty existují i pohodlnější cesty. Pro zážitek ze čtení mají tištěné knihy své neodmyslitelné místo na trhu a v nejbližší době tomu určitě nebude jinak. I tak však mají už několik let adekvátní konkurenci v podobě elektronických čteček knih, na které se v článku podíváme.
O co se jedná? Zařízení o velikosti menší knihy na svém těle nese velmi důležitou, lépe řečeno nepostradatelnou součást. Tou je speciální displej využívající elektronického inkoustu, známého pod označením E-Ink či SiPix (podle technologie). Oproti běžnému monitoru má pro toto využití několik zásadních vlastností, což je dáno principem jeho fungování.
Zobrazovací panel oproti běžným displejům, které svůj obraz musí neustále obnovovat, provede jednu změnu stavu a daný obsah se tím "vytiskne" do jeho plochy. To znamená, že je napájen pouze v tu chvíli, kdy dochází k překreslení. Překreslení je dále možné i lokálně, čímž se spoří energie. Ke globálnímu dochází jednou za několik otočení stran nebo lze nastavit neustálé, čímž se zamezí zobrazování nepatrně viditelných "duchů" na pozadí displeje.
Díky vysoké úspoře elektrické energie se výrazně zvyšuje výdrž na baterii. Na jedno nabití se u čteček může jednat o 5000 až 15 000 zobrazených stránek. Obdivuhodné číslo, to ano, ale jedná se spíše o laboratorní hodnoty, přestože běžný e-reader vydrží opravdu dlouho, jak si ukážeme dále. Z použitého zobrazovacího panelu vyplývají i skvělé zobrazovací úhly. Ve většině případů se jedná o necelých 180 stupňů.
E-Ink má svá drobná ale. Uživatel se v současné době musí rozloučit s barvami, protože displeje podporují pouze černobílé zobrazení s několika odstíny šedi. Ve vývoji je i barevná verze tohoto inkoustu, ale pokud máme srovnávat čtečky s knihami, nijak nám zde barvy nechybí.
Podle informací z března tohoto roku je barevný displej na obzoru. Konkrétně pro Amazon by měla společnost E Ink Holdings v současné době pracovat na barevném zobrazovacím panelu na bázi elektronického inkoustu. Ten bude umět zobrazit až 4096 barev při zachování důležitých vlastností. Nejen nadšenci do komiksů se tak mají na co těšit.