Dotykový displej není nutností a nabídka je slušná. Jaké modely jsme vybrali?
Kapitoly článků
Když v roce 2004 Sony uvedlo produkt s názvem Librie, jednalo se o první čtečku využívající E-ink displeje. Přibližně ve stejnou dobu oznámil Google plán na digitalizaci děl z největších světových knihoven a začínalo být jasné, že boom e-knih a s ním spojený nástup čteček je za rohem.
Celou situaci korunoval v roce 2007 Amazon, který se díky svému Kindle a dobře fungujícím službám postupem času stal doslova synonymem pro elektronické čtení. Amazon sice nebyl první a ani zdaleka jediný, ale trhu vládne dodnes. A nejen proto jsme do našeho testu vzali i základní model jeho čtečky - Kindle 4 s bezdotykovým ovládáním.
Podobný mu v tomto ohledu bude další z vybraných produktů - Crono C06 e-book. Jedná se o model s plnohodnotnou klávesnicí a vysokým počtem kláves pro téměř každou integrovanou funkci. Jak si ukážeme v kapitole věnované přímo jemu, zvládá kromě čtení spoustu zajímavých funkcí navíc.
Jelikož jsme při výběru produktů chtěli zahrnout téměř všechny možnosti, sáhli jsme i po čtečkách, které sází na dotykové, nebo lépe řečeno kombinované ovládání. Celá pětka pak obsahuje WiFi modul a tím pádem si poradí s základním prohlížením webových stránek (mnohdy, díky propojení s obchody, lze i rovnou stahovat obsah).
Prvním ze zástupců dotykových čteček je Bookeen Cybook Odyssey. Na našem trhu jej pod svými křídly nabízí nakladatelství Palmknihy, které zároveň nabízí nákup knih rovnou z prostředí čtečky. Podle informací výrobce se jedná dokonce o "první E-Ink čtečku na trhu s podporou scrollingu a animací". Pravdou je, že úvodní animace při jejím zapínání je opravdu líbivá a ukazuje na kvality panelu.
Pamatujete na Wookyho? V článku "Dotyková česká čtečka knih eWooky, bude konkurencí pro Kindle?" jsme uvažovali, zda má čtečka pod záštitou českých vydavatelství (Neoluxor, RájKnih apod.) šanci na úspěch. Vrátka jsme si nechali otevřená a nyní se konečně podíváme, jak si eWooky vede v běžném využívání oproti konkurenci.
Posledním produktem, na nějž padla volba, je taktéž dotykový Sony PRS-T1. Léta zkušeností výrobce by se na jeho kvalitě mohla kladně projevit, ale zda tomu tak opravdu je si povíme až dále. Teď už pojďme jednotlivé čtečky rozebrat detailněji.