Pohled do statistik: Na čem lidé v česku čtou a jsou vůbec ochotni za knihy platit?
Kapitoly článků
Na konferenci jednoho z vydavatelů jsme si mohli vyslechnout zajímavá čísla. Ta si kladla za úkol přiblížit situaci na českém trhu, konkrétně pak na poměrně slušném vzorku internetové populace ukázat, jaká je situace okolo e-knih.
Naštěstí pro nás se jednalo o vhodně vybrané dotazy, což dělá z celé statistiky užitečný zdroj informací. Padaly otázky typu "Čtete e-knihy?", "Kde knihy čtete (na jakém zařízení)" a velmi zajímavá byla např. otázka "Kolik procent elektronických knih si kupujete v poměru s těmi stahovanými?". Kolik lidí si myslíte, že by si knihu opravdu koupilo? A nebo dokonce, kolik respondentů si v dnešní době kupuje všechny? Konkrétní data si rozebereme níže, ale můžeme naznačit to, co si většina z vás pravděpodobně již v tuto chvíli myslí - s pirátstvím to ani e-booky nebudou mít snadné.
Prvním důležitým číslem je testovaný vzorek. Ten pochází z projektu Český národní panel, který u uživatelů (údajně) provádí několikanásobné ověření identity. Jelikož se jedná o slušných 2371 respondentů, dá se na další statistiky alespoň s jistým nadhledem brát zřetel.
Teď již tedy k detailním informacím. Z 2371 dotazovaných lidí čte knihy v jakékoli podobě 2063 z nich. Jak jsme si řekli v úvodu - e-booky se u nás teprve nyní výrazněji prosazují a počet e-čtenářů každým dnem roste. Přesto čte elektronické knihy "jen" 28,3 procent dotazovaných, zbylých 71,7 procent zůstává u starého dobrého papíru.
Zbylo nám tedy 584 čtenářů, kteří čtou zároveň papírové i e-knihy. Číslo se výrazně zmenšilo, ale lepší než nic. Následující obrázek s grafem ukazuje, že pokud si současní uživatelé mohou vybrat, z poloviny sáhnou po papíru, další přibližné čtvrtině je to jedno a ta poslední (23 %), ano hádáte dobře, preferuje e-readery.
Dobrá, počet čtenářů elektronických booků víme , ale jaká zařízení ke čtení využívají? Respondenti mohli vybírat vícero odpovědí a největší podíl - 66 % - má stále běžný monitor počítače. Zde není zážitek ze čtení delších textů nikterak závratný, jenže nepochybně se jedná o nejdostupnější volbu. Následuje displej mobilních telefonů, kde se projevuje rozšířenost smartphonů a až poté se umísťují naše testované čtečky se zmiňovanými 23 % a nakonec zde máme tablety s 13 %.
Předposlední a velmi důležitá informace ukazuje na trend "stáhnu si co potřebuji" a špatnou dostupnost některých titulů. Konkrétně tím myslíme odpověď uživatelů na otázku "Kolik procent elektronických knih si koupíte v poměru s těmi stahovanými?". Podle očekávání si 61 % žádnou knihu nekoupilo a prostě si jí podle potřeby stáhlo. Slušné číslo, že? Nejvíce je s tímto údajem v kontrastu počet respondentů, kteří si knihy kupují všechny - konkrétně 4 % ze všech. Je to zkrátka tím, že sehnat všechny oblíbené knihy bez toho, abychom museli pátrat po nejrůznějších úložištích, není možné.
Co rozhoduje pro koupi e-knihy? Podle dotazníku je to předpokládaná nižší cena (60 %) a okamžitá dostupnost (51 %) - možných bylo opět více možností. Zbytek možností lze vidět na grafu níže.
Pokud by někoho zajímala prodejnost e-knih, jedná se zatím spíše o stovky kusů, ale nutno podotknout, že každý měsíc tato čísla rostou o nezanedbatelné hodnoty. Pokud vezmeme jako příklad společnost Palmknihy, můžeme porovnat data z minulého a tohoto roku, za období od ledna do května. V roce 2011 bylo prodáno 1373 kusů a tento rok se již jednalo o 13 639 knih, což je přibližně 10× tolik.