Výsledky testů odolných DVD médií Data Tresor Disc
Kapitoly článků
Nejprve doporučujeme k přečtení první část, která u nás vyšla už loni v srpnu:
Krátké připomenutí historie, která sahá již do roku 2009, kdy se jistá firma Millenniata pochlubila s DVD médiem s udávanou trvanlivostí záznamu tisíc let. Médium se nakonec na trhu skutečně objevilo, a to i díky spolupráci s pražskou firmou Northern Star, která vyrábí vlastní verzi těchto disků se sníženou trvanlivostí „jen“ na 160 let, a to za cenu vyšší kompatibility s různými vypalovačkami. Přesto je lepší si pořídit vypalovačku pro tato média určenou. Prodají vám ji přímo v Northern Star a každý konkrétní kus, který vám prodají, ověří na kompatibilitu s Data Tresor Disky.
My jednu takovou vypalovačku máme v redakci a poslali nám ji právě z firmy Northern Star. Jde o upravený model Teac DV-W524GSB a úprava spočívá pochopitelně v modifikaci firmwaru, který vypalovačce řekne, jak silně má do DTD médií pálit. Tato vypalovačka má zároveň tu sympatickou vlastnost, že kvalitu médií dokáže změřit. A nejen těchto, ale všech, dokonce i včetně DVD-RAM, přičemž výsledky, které z mechaniky lezou, mají hlavu a patu.
Výroba těchto médií probíhá úplně stejným způsobem jako výroba jiných DVD+R médií, pouze s jedním rozdílem, kterým je nanesení záznamové vrstvy. Základem je polykarbonát, který se roztaví, vstříkne do lisovačky a vyrobí se tak dva disky tenké 0,6 mm.
Jeden disk nese předlisovanou drážku, druhý je tzv. „dummy disk“, který nese potisk.
V Northern Star to dokonce dotáhli do takové dokonalosti, že i ten potisk už na dummy disk lisují (trošku jsme to zkoumali zblízka a vypadá to, že se inspirovali technologiemi typu Disc T@2 či LabelFlash, vylisovaný „potisk“ má totiž viditelný rastr a zároveň vypadá, že tam, kde je text, je i kruhová drážka, při naklonění proti světlu hází text duhové odlesky podobně jako datová strana).
Disky dále projíždějí linkou, kde mezitím chladnou, až se dostanou k části, která se stará o nanesení záznamové vrstvy.
V podstatě jde o linku, která dříve vyráběla běžná DVD média, zde ale došlo k úpravě, kdy je médium chyceno, přehozeno do mašiny nanášející v devíti komorách plazmovým naprašováním záznamovou vrstvu a poté, co projede všemi devíti komorami, je z téhož místa vráceno zpět a putuje dál. Mašinou pro nanášení záznamové vrstvy samozřejmě průběžně projíždí více médií, nečeká se na to, až jedno projde všemi komorami, to by proces šíleně zdržovalo.
Po nanesení záznamové vrstvy obvykle dochází k nanesení odrazové vrstvy, zde je linka v rámci jednoduchosti upravena tak, že jí médium prostě jen beze změny projede. Odrazová vrstva se zde nenanáší, protože jako odrazová vrstva zde slouží záznamová. Ta tak nahrazuje dva nejslabší články řetězce naráz. Organické barvivo má tendenci ztrácet své vlastnosti a odrazová vrstva korodovat. Plazmově naprášená záznamová vrstva „z keramicko-kovových materiálů“ oba tyto neduhy eliminuje.
O kus dál se disk se záznamovou vrstvou a dummy disk opět potkávají, a to v té části linky, která oba disky slepí k sobě. Disky procházejí linkou v krátké vzdálenosti od sebe, mezi ně se nanese trochu lepidla a mechanizmus horní disk uvolní, aby vlastní vahou rozplácl lepidlo mezi oběma disky.
Chvilku se počká a pak se oba disky roztočí. Lepidlo se tak odstředivou silou rovnoměrně rozprostře po celém disku. Od té doby jsou oba disky jedním.
Pak ještě disk prochází urychlovačem tvrdnutí lepidla a hotový disk pak prochází kontrolní částí linky, která kontroluje jeho mechanické vlastnosti a kvalitu záznamové vrstvy. Pak už se média stohují na spindlech.
Z linky je pověřené osoby ručně namátkou vybírají a kontrolují je pohledem, zkouší na ně vypalovat data a testují kvalitu záznamu. Nechybí ani mikroskop pro zkoumání případných defektů v disku (ten byl používán především v průběhu ladění výrobního procesu).
Můžete se též podívat na video, které jsme natočili přímo ve výrobně: