Kvalita vypálení dalších médií: DVD±R
Kapitoly článků
Taiyo Yuden
A máme tu první problém a vzornou ukázku zatraceně špatně vypáleného média. Bohužel je to dílo mechaniky Teac DV-W524GSB a takto vypálené médium je pro náš test nepoužitelné. Začátek je sice vypálen výborně, ale na disku mají být 3 GB dat, za hranicí 0,5 GB je však problém. Ostatně i to médium po vypálení vypadalo skutečně velice nestandardně:
Vyrobili jsme si tedy cvičný terč pro střelbu vzduchovkou, ale pro test je nám to na nic. Zkusili jsme další Taiyo Yuden, tentokráte DVD+R, snad budeme mít větší štěstí.
Jo, tohle už vypadá čitelněji, ale tady je zase nekvalitně vypálený začátek. Skoro to vypadá, že média jsou už moc stará (přeci jen v naší sbírce nějaký čas odpočívala, než jsme je zase využili ;-). Anebo si s nimi nerozumí vypalovačka. Každopádně médium je čitelné a pro test jej použijeme.
S podezřením na to, že je to mechanikou, jsme třetí Taiyo Yuden (opět DVD–R, to ještě úspěšně nemáme) vypálili v ještě starším NECu ND-4551A, který byl původně NECem ND-3550A.
Chcete si nostalgicky zavzpomínat? Nabízíme ke čtení pro osvěžení paměti:
- Recenze: NEC ND-4550A (16×16 DVD R/RW, 6×8 DVD R DL, 5× RAM IDE) (14. 10. 2005)
- Jak naučit NEC ND-4550A LabelFlash (20. 12. 2005)
- Předělali jsme mechaniku NEC ND-3550A na ND-4551A (1. 1. 2006)
- Crossflashing mechanik NEC ND-3550A až ND-4551A (7. 2. 2006)
Mechanika, která byla předmětem posledních dvou zmíněných článků, se má stále čile k světu, i když už to není jako za mlada, nicméně Taiyo Yuden DVD–R vypálila takto:
Dovolili bychom si tuhle kvalitu nazvat zatraceně dobrou, zejména pro dramaticky nízké hodnoty PIE. PIF občas lehce překročen, to bychom právě přisuzovali nějakým těm drobným kazům na médiu a/nebo stáří mechaniky, s tím si ale typická mechanika při čtení v pohodě poradí, jinak je průměrná hodnota PIF opravdu překrásně nízká. Jitter též v pohodě.
Médium změřil samozřejmě Teac, kterému však zápis na toto médium činil potíže. Každopádně tohle je vzorek pro nás použitelný. Máme tedy jedno Taiyo Yuden DVD+R a jedno DVD–R.
Sony DVD+R AccuCORE 16×
Hrajte se Sony, vyhrajete sesony! Tohle médium je též zapsáno velmi kvalitně a od pohledu netrpí žádnými defekty. Zdá se vám chyb výrazně více než na předchozím disku? Sledujte vždy rozsah grafu. Tenhle končí na 20, předchozí sahal k 50. Toto médium má, pravda, trošku větší průměrnou chybovost, ale v absolutním měřítku je to zcela zanedbatelné.
DVD–R Verbatim 16×
Další disk jsme zapsali prozměnu opět jinou mechanikou, Samsungem SH-S223F (ve skutečnosti za touto mechanikou stojí sdružení TSST neboli Toshiba Samsung Storage Technology, mechanika je tedy společným dílem Toshiby a Samsungu, ale spíše se na trhu prezentuje jako Samsung, najdete na ní značku Super Writemaster). Pokud jde o kvalitu, opět naprosto v pohodě, i když Jitter to ke konci trošku rozlítal, ale to není nic, co by mělo na čitelnost vliv, to si opravdu hrajeme na kosmetické detaily.