Stav médií po 2 měsících: DTD
Kapitoly článků
Kvalita záznamu po 2 měsících opalování
LiteOn + Teac
Vezměme si na paškál hned první médium, na němž se nejprve méně kvalitně podepsal Blu-ray LiteOn a potom o něco kvalitněji Teac upravený pro vypalování na tyto disky. Takto vypadal jeho záznam na počátku:
Je vám jistě jasné, že když začínáme grafem původní kvality, tak šlo médium i po dvou měsících opalování přečíst. Proto jsme vás ani nezdržovali stavem po 10 dnech. Takhle tedy médium dopadlo po 2 měsících, jen doplňme, že jsme na něj ještě před tím přidali trochu dat:
Sledujete to dobře? Žádná změna! Tedy skoro žádná. Chybovost se nepatrně zvýšila, ale médium je naprosto bez problémů čitelné, v absolutním měřítku mezi jeho kvalitou na počátku a po dvou měsících není v podstatě žádný rozdíl.
Teac, zápis v programu Nero
Pojďme se mrknout na další kousek. Opět nejprve původní kvalita zápisu:
A po dvou měsících:
Tady už se přeci jen něco nepatrného stalo a řekneme vám, co to je: jsou to nečistoty, které za tu dobu na médiu ulpěly. Tedy ne přímo nečistoty, ale trošku výraznější škrábanec, který vznikl, když jsme je odstraňovali. Jinak kvalita záznamu opět prakticky nedotčena (nenechte se zmást, u druhého měření je rozsah PIE do 40, u prvního do 50, proto to na první pohled vypadá, že je chyb výrazně méně).
Teac, zápis ve Windows
A do třetice všeho dobrého, opět nejprve původní kvalita:
A po 2 měsících:
Tady už je to o něco horší, opět však spodní graf prozrazuje, že došlo k poškození fyzickému, které se projevilo i na zvýšení počtu chyb v závěru. Okraje médií jsou vždy náchylnější na zacházení, ale sami vidíte, že jinak je ta kvalita skvělá. Médium je celé čitelné.
Zápis na DTD po 2 měsících pečení
Vyzkoušeli jsme, zda lze na médium po tomto opalovacím procesu ještě vypalovat data. Vzali jsme médium, které je na této stránce otestované jako první a něco na něj připálili vypalovačkou Teac DV-W524GSB (tedy tou s upraveným firmwarem pro DTD. Takhle to dopadlo:
Čitelnost DTD po 2 měsících pečení na slunci
Zápis LiteOn DH-4B1S +Teac DV-W524GSB, po 2 měsících opalování přidal další data Teac
Dopadlo to špatně a tady se přiznáme, že si nejsme úplně jisti, čím to je. Soudě dle spodní křivky chybovosti (PIF) bude médium na konci vadné, teď je otázkou, zda mu uškodilo opalování, anebo už je jeho okraj příliš nečistý a ojetý. Přikláníme se ke druhé možnosti, protože při detailním prozkoumání jsme si všimli, že na některých místech je záznamová vrstva laserem vypalovačky netknutá, jako by tam v době vypalování překážel nějaký nepořádek.
Každopádně na médium se poté vypalovat dalo a nějaký čas (než jsme došli k poškozené části) šlo i o záznam relativně kvalitní, avšak jak se laser přibližoval více k okraji, bylo to horší a horší, přestože se samotná křivka chybovosti PIE nad 300 nedostala. S čitelností je to však špatné, médium v této části skutečně vykazuje chyby.
Průběh čtení DTD po 2 měsících pečení na slunci
Zápis LiteOn DH-4B1S + Teac DV-W524GSB, po 2 měsících opalování přidal další data Teac
Co z toho vyplývá? Že jednoznačný závěr na kvalitu těchto médií vám zatím nedáme, musíme počkat na další letní teploty a test trochu vylepšit, např. nechat média opalovat více než dva měsíce a pokud možno zajistit, aby se k nim nedostaly žádné nečistoty, zejména déšť (který se v tomto případě k médiím skrze pošetky v malém množství dostával).