3D tiskárna od Gizmo 3D vytiskne objekt 12,7 cm x 7,6 cm za pouhých 6 minut
Díky technologii CLIP (Continuous Liquid Interface Production-Technology - Kontinuální tekuté rozhraní produkční-technologie) je možné tisknout 25 - 100x rychleji, než jsme doposud mohli vidět u běžně dostupných 3D tiskáren.
Australská společnost Gizmo 3D za pomoci této technologie a technice tisku DLP (Direct Light Processing - Přímé světelné zpracování), který vytváří objekty přímo z tekuté pryskyřice, tiskne ale ještě rychleji. Dle informací od zakladatele společnosti Gizmo 3D Kobuse du Toita je to díky vytváření objektu - tisknutí - ze shora dolů a ne jako u ostatních tiskáren od spodu nahoru. Jinak zde prý není žádný markantní rozdíl. Více informací o své technice tisku však nechce zakladatel zveřejnit, dokud nebude mít patent a rozjetý projekt na Kickstarteru.
Nějaký háček v tom tedy určitě bude. Na videu pak tisk vypadá spíše jako 3D animace za pomoci laserů, kde až do samého konce nevíte, co z pryskyřice vyleze.
Detaily drží Kobus du Toit zatím pod pokličkou, již teď však zveřejnil, že na Kickstarteru budou dostupné tři verze tiskárny. Nejlevnější bude stát $2500 (cca 62 500 CZK) a nejdražší pak $6000 (cca 150 000 CZK). Samotné tajemství, díky kterému by i ostatní tiskárny fungující na stejném principu mohly tisknout rychleji, bude stát také $2500 (cca 62 500 CZK). Maximální rozměry tisknutelných objektů a označení tiskáren najdete níže.
- GiziMate – 400 mm (D) x 200 mm (Š) x 200mm (V)
- GiziPro – 400 mm x 200 mm x 350 mm
- GiziMax – 400 mm x 200 mm x 850 mm
Samotná tiskárna se pak hodí na tisk velkých objektů, protože zde odpadají problémy se sáním. Navíc může tisknout více objektů najednou. Můžete přidat další projekt, i když se vám první již tiskne, aniž byste proces nějak zpomalili nebo dokonce přerušili.
Kobus du Toit zatím pracuje na čtyřech beta-tiskárnách. Jednu poskytne do nejmenované strojírenské firmy na Novém Zélandu, druhá bude pro umělce v Sydney a zbylé dvě poputují do Ameriky na testování a případné recenze. „Teprve až budou beta testeři spokojení, tak mohu tiskárny začít prodávat. Nechci prodávat nedokončený projekt,“ tvrdí zakladatel společnosti.
Pokud půjde vše podle plánů, můžeme tiskárny na Kickstarteru očekávat tento rok v září, v nejhorším z možných scénářů prý v listopadu, déle však ne. Vše bude záležet na testech, které se budou provádět na výše zmíněných beta-tiskárnách.