Historický úspěch: Modul Philae sondy Rosetta dosedl na kometu. První snímky!
Evropská kosmická agentura vypustila sondu Rosetta v roce 2004, kdy odstartovala svou dlouhou cestu sluneční soustavou. Se svým cílem, kometou 67P/Churyumov-Gerasimenko, se setkala po více než 10 letech v srpnu tohoto roku a na oběžnou dráhu kolem ní se dostala začátkem září.
Od té chvíle kolem tělesa obíhá ve vzdálenosti kolem 10 km, a až na výjimky v úsporném režimu. Za dobu nečinnosti docházelo k přípravám a výpočtům potřebných pro přistání modulu Philae. 100kg robotický modul bude vůbec prvním výtvorem člověka, který kdy přistál na povrchu komety. Pokud vše vyjde jak má, dojde k přistání dnes večer po 20:00, kdy začne živý přenos z konference ESA.
Vzhledem k tomu, že má signál ze Země zpoždění kolem půl hodiny, nemohou vědci zařízení ovládat krok po kroku a vše musí od vyslání příkazu k aktivaci přistávacího procesu obstarat automatika. Pokud se tedy něco pokazí, budou tomu moci jen bezmocně přihlížet. Věřme však, že vše dobře dopadne a přistání bude hladké.
Jako lokalita byla pečlivě vybrána část komety, kde by nic nemělo bránit úspěšnému přistání. To bude probíhat ze vzdálenosti 22,5 km. Paradoxně je totiž pro vědce a senzory snadnější provádět měření o poloze z větší vzdálenosti a přistání modulu tak bude přesnější. Jakmile robotické zařízení dosedne, dojde k jeho uchycení na povrchu díky speciálním harpunám. Vědci si však i přes nejrůznější měření povrchu nejsou 100% jisti, zda přistanou na pevný povrch podobný ledu, nebo se bude jednat o sypký prach.
Philae nese spoustu zařízení na chemickou analýzu jádra i povrchu komety a poskytnout by nám měl hodnotná data o složení a struktuře tělesa. Ta pomohou ověřit, zda skutečně mohou právě komety za to, že je na naší planetě voda, což je podle vědců největším předpokladem pro vznik života jak ho známe.
Observatoř Slooh bude k akci konat živý přenos, na nějž se můžeme těšit právě od 20:00 našeho času. Mluvit při něm budou zástupci ESA i řada astronomů a vědců z mise Rosetta. Probíhat tedy bude až po samotném přistání. Video sledující dění v řídícím středisku ESA v průběhu dne můžete spatřit na konci článku. Očekávané dosednutí proběhne kolem 17:00 našeho času.
- Pokud se budete chtít zúčastnit diskuze, stačí na Twitteru využít hashtagu #SloohRosetta
Vedle konference bude docházet i k přenosu živého pozorování komety ze Slooh observatoře na Kanárských ostrovech. Přímý přenos můžete sledovat prostřednictvím našich stránek díky vnořenému videu výše.
- Zajímá vás, kde je Rosetta nyní a jaký je budoucí plán její cesty? Vyzkoušejte interaktivního 3D průvodce na http://sci.esa.int/where_is_rosetta/
- Twitter:
http://www.twitter.com/ESA_Rosetta
http://www.twitter.com/esaoperations
http://www.twitter.com/philae2014
http://www.twitter.com/esascience
Aktualizace 13.11.
10:03 - Odpojení modulu Philae bylo úspěšné. Nyní se čeká na data, která modul zašle nejprve sondě Rosetta a ta poté komunikuje se Zemí. Odhadovaná doba čekání jsou přibližně 2 hodiny.
17:08 - Modul Philae dosedl a komunikuje! V ESA se slaví, nejrizikovější část mise byla úspěšná.
13. listopadu v 13:00 - Sonda je podle dostupných informací ve stínu a vědci se snaží problém vyřešit. Na Twitteru sondy se objevila následující zpráva.
13. listopadu 18:00 - Dorazil první panoramatický snímek komety 67P!
Záznam z přenosu:
První fotografie modulu Philae pořízené sondou:
Jak velká je kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko? Srovnání s Los Angeles
Foto Matt Wang, Flickr: anosmicovni